ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Hastanemiz Başarılı Operasyonlarına Devam Ediyor

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Güngör ve ekibi 1 saat önce sezeryanla ikiz bebek dünyaya getiren ...

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı DoçDr. Hasan Güngör ve ekibi 1 saat önce sezeryanla ikiz bebek dünyaya getiren anne Seçil Yıldırım’ı uyguladıkları başarılı tedaviyle hayata döndürdü.
 
Hamileliğinin 7. ayında kalp kapakçığında kaçak teşhisi konulan ve akciğerlerinin ödemle dolu olduğu tespit edilen anne Seçil Yıldırım, ikizlerini sezeryanla dünyaya getirdikten sonra fenalaştı. Acilen Üniversitemiz Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Seçil Yıldırım, hastanemizde yapılan başarılı tedaviyle hayata tutundu. Geçtiğimiz yıl bebek haberi ile büyük mutluluk yaşayan Yıldırım Ailesi 2015 Mart’ında başlayan nefes darlığı şikâyetiyle doktora başvurdu. Yapılan kalp ekosunda, sol kalp kapağında ciddi kaçak ile orta düzeyde darlık ve akciğerin tamamen ödem ile dolu olduğunu saptanan Yıldırım için acil sezeryan kararı alındı. Gerçekleşen operasyonun ardından durumu ağırlaşan Anne Seçil Yıldırım sezeryanın gerçekleştirildiği Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nden ADÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı DoçDr. Hasan Güngör,  Yıldırım’ın hastaneye geldiğinde solunumunun durma noktasında olduğunu vurgulayarak, “Yaptığımız tetkiklerin ardından acil müdahalenin gerektiğine karar verdik. Ancak normal hastadan farklı olarak 1 saat önce sezeryan yapılmış bir kişiye müdahale hastanın hayatı açısından büyük bir riskti. Çünkü hastaya kan sulandırıcı vermemiz gerekiyordu. Zaten ameliyattan çıkmış ve çok kan kaybetmiş birine kan sulandırıcı verip tekrar ameliyata aldığımızda kan kaybından hastayı kaybedebilirdik ama o hayata tutundu. Yapılan yoğun tedavi sonrası solunum normale dönerken akciğerlerdeki ödemin atılması ile hasta yaşam savaşını kazandı. 3-4 gün sonra solunum destek cihazından ayrılıp yapılan seri değerlendirmelerde kalp kapağındaki kaçak miktarının azaldığını ve ilaç tedavisi ile takip edilebilecek hale geldiğinin gözledik. Normal odada yapılan tedavinin ardından yakın takip önerilerek taburcu ettik. Kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, anestezi, kadın hastalıkları ve doğum ekibinin uyum içinde çalışarak bir zoru başardık. Bütün arkadaşlar ikizleri annelerine kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz."diye konuştu.


7.10.2015