ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Uluslararası Öğrencilerimiz Oryantasyon Programında Bir Araya Geldi

Üniversitemiz Uluslararası Öğrenci Ofisi’nin düzenlediği Uluslararası Öğrenci Oryantasyon Günü 5 Ekim 2015 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleşti.

Üniversitemiz Uluslararası Öğrenci Ofisi’nin düzenlediği Uluslararası Öğrenci Oryantasyon Günü 5 Ekim 2015 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleşti. Samimi bir ortamda gerçekleşen uluslararası öğrenci buluşmasına, Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın yanı sıra Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Recai Tunca, Prof. Dr. Törün Özer ve Prof. Dr. Mustafa Ali Sarılı, Üniversitemiz Genel Sekreter V. Uzman Mustafa Aslan , Aydın İl Göç İdaresi Müdür V. Necati Doru, ADÜ Uluslararası Öğrenci Toplulukları Başkanı Doç. Dr. Mesut Kırmacı, akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Hepiniz Üniversitemizin birer evladısınız
Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan konuşmasında, yabancı bir ülkede okumanın zorluklarını öğrencilik yıllarından iyi bildiğini ifade ederken, uluslararası öğrencilere gereken desteği vereceklerini söyledi. Prof. Dr. Bircan, “Bir Rektör olmanın yanı sıra bir abi, bir kardeş olarak sizin sorunlarınızı ve sıkıntılarınızı paylaşmaya hazırız. Hepiniz Üniversitemizin birer evladısınız.” dedi.

Daha çok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmak istiyoruz
Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Recai Tunca ise Üniversitemizin bugün itibariyle 40 farklı ülkeden 325 öğrenciye ev sahipliği yaptığının altını çizdiği konuşmasında Üniversitemizin daha çok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmak istediğini söyledi. Prof. Dr. Tunca, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) olarak daha önceden şahsen yapılan başvuru ve sınav sürecini internet ortamına taşıyarak başvuru yapacak öğrencilerin de işini kolaylaştırdıklarını söyledi. Konuşmaların ardından geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Adnan menderes Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğrencisi Themba Dhlamini için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Aydın İl Göç İdaresi Müdür Vekili Necati Doru da 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve Göç İdaresinin İşlevleri hakkında öğrencileri bilgilendirdi.

ADÜ Uluslararası Öğrenci Toplulukları Başkanı Doç. Dr. Mesut Kırmacı ve ADÜ Gençlik Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi personeli Uzman Psikolog M. Neslihan Turgut da öğrenci toplulukları için kısa sunumlar gerçekleştirdi.

ADÜ 335 uluslararası öğrenciye sahip
Üniversitemiz Uluslararası Öğrenci Ofisi Personeli Uzman Öncel Sencerman , uluslararası öğrenciler ve Üniversitemiz hakkında bilgi verdi. Sencerman, 325 lisans ve ön lisans öğrencisinin yanı sıra 10 Doktora, Yüksek Lisans ve TUS öğrencisinin de Üniversitemizde eğitim öğretim hayatına devam ettiğini söyledi.

2 Dilde şiir izleyenlerden alkış aldı
Üniversitemiz Uluslararası Öğrenciler Topluluğu Genel Sekreteri Ganalı Mohammed Nurudeem Alhassan topluluğun amacının uluslararası öğrencilerin kaynaşması, eğitim adaptasyonlarının sağlanması ve kültürler arası etkileşimde rol oynamaları açısından önemli olduğunu ifade etti. Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğrencisi Francisco Jose Lopes Junior; Türkçe ve İngilizce şiir okuyarak izleyenleri etkiledi. Gerçekleşen sunumların ardından fotoğraf çekimi gerçekleşti. Daha sonra gerçekleşen kokteylle eski uluslararası öğrenciler ile yeni öğrenciler tanıştı.

 

5.10.2015