ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Davutlar Sahiline Vuran Yunus’un Nekropsisini Üniversitemiz Öğretim Üyesi Yaptı

Kuşadası’nda ölü bir şekilde kıyıya vuran Yunus balığına, Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Birincioğlu tarafından...

Kuşadası’nda ölü bir şekilde kıyıya vuran Yunus balığına, Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Birincioğlu tarafından 13 Temmuz 2015 tarihinde Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda nekropsi (Hayvanlar için otopsi) yapıldı.

Otopsiyi gerçekleştiren Prof. Dr. Birincioğlu, yunusun dış bakısındaki en önemli bulgunun; yaklaşık 125 civarında sayılan (deriye gömülmüş iplik tarzında) parazit enfestasyonu (Pennella sp.) olduğunu söyledi. Bu kadar yoğun enfestasyonunun Türkiye’de ilk kez görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Birincioğlu; “Deri kesitlerinde lezyonların derin dokulara yayılarak ilerlediği izlenmiş, paraziti de içeren çok sayıda doku örnekleri alınmıştır. Uygun olmayan şartlarda yürütülen nekropsi sonucunda, yunusun tüm organları çıkarılarak makroskobik incelemeler yapıldı. İç muayenesinde, en önemli bulgular bağırsaklarda görüldü. Dalak ve pankreası da etkileyen bağırsak vaziyet değişikliği (volvulus) tespit edildi. Ancak tüm organlardan aldığımız örneklerin laboratuvar incelemeleri tamamlandıktan sonra ölüm nedeni netleşecektir” diye konuştu.

Yunusun ölümünün çok üzücü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Birincioğlu, her yıl onlarca vakanın olduğuna dikkat çekerek, “Ölüme neden olabilecek ilk sonuçlar yerinde incelendi. Yapılan nekropsiden sonra yunus, kireçlenerek milli parkta açılan derin bir çukura gömüldü. Bu olgumuzdan çıkarılabilecek bir sonuç; yunuslara ait dünya literatürlerinde yer alan pek çok kompleks hastalıkların bizim yunuslarımızda da olabilir. Bunu önlemek için hızlı ve organize ekip çalışmalarına ihtiyaç duyuluyor. Basında zaman zaman yer alan ‘ağa takıldı, kayaya çarptı, kıyıya vurdu…’ diye geçiştirilen yunus ölümlerinin altında da potansiyel bir hastalık olabileceği göz ardı edilmemelidir” dedi. 
 


15.7.2015