ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

İlk Yabancı Doktora Mezunumuz Ejaz Ahmad Oldu

Üniversitemizin enstitülere kabul edilen ilk yabancı uyruklu öğrencisi olan Ejaz Ahmad, TÜBİTAK’tan almış olduğu bursla, Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı’nda ‘Doktora Eğitimini’ tamamladı.

Üniversitemizin enstitülere kabul edilen ilk yabancı uyruklu öğrencisi olan Ejaz Ahmad, TÜBİTAK’tan almış olduğu bursla, Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı’nda ‘Doktora Eğitimini’ tamamladı. 22 Haziran 2015 tarihinde Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Ceylan’ın cübbesini giydirdiği Ahmad; diplomasını Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın elinden aldı. Diploma töreninde Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Recai Tunca ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Ceylan da hazır bulundu. 
 
“Üniversitemizin İlk Yabancı Doktora Mezunu Öğrencisi” olan Ejaz Ahmad, Sunni Tohumlama üzerine Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Prof. Dr. Melih Aksoy’un danışmanlığında hazırladığı “Koç Spermatozoonlarında Akrozom Reaksiyonunun Uyarılabilme Oranları Üzerine Mevsimsel Etkilerin Araştırılması” başlıklı teziyle doktora programından mezun olurken; Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan Ahmad’ın çalışmaları hakkında bilgi aldı.
 
Pakistan Genç Bilim İnsanları Ulusal Akademisi (NAYS) tarafından ödüle layık görülen Ejaz Ahmad Veteriner Bilimleri alanında en iyi genç araştırmacı ödülünü de almıştı.
 
EJAZ AHMAD KİMDİR?
Veteriner Hekim Ejaz Ahmad önceki yıllarda Sahiwal ırkı boğalarda reprodüktif standartlar ve seçim kriterleri üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmaları ile Pakistan'da hayvancılık sektörü için ekonomik öneme sahip Sahiwal boğalarında puberta yaşının düşürülmesine olanak sağlayacak bilgiler ortaya koymuştur. Ejaz Ahmad Pakistan'da manda sürülerinin verimlilik oranlarının arttırılmasına yönelik olarak çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Türkiye'de TUBİTAK bursu ile doktora eğitimini tamamlayan Ejaz Ahmad ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlar yapmıştır. Bu önemli katkılarından dolayı Pakistan Peşaver Tarım Üniversitesi ile birlikte NASY tarafından ödüllere layık görülmüştür. Ayrıca, Ejaz Ahmad 2012 yılında Kanada'da Vencouver kentinde düzenlenen ICAR konferansına katılmış ve burada üniversitemizi temsil etmiştir.
 

 
 
 
 

22.6.2015