ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

228. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı Rektörümüz Başkanlığında Gerçekleşti

Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı dolayısıyla 228. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Toplantısı 11 Haziran 2015 tarihinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) ev sahipliğinde...

Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı dolayısıyla 228. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Toplantısı 11 Haziran 2015 tarihinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) ev sahipliğinde Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan başkanlığında gerçekleşen toplantıya Üniversitelerarası Kurul Üyeleri, üniversitelerin rektörleri ile üniversite yönetimi katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından müzik dinletisiyle devam eden törenin açılışında sırasıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Cavit Bircan ve Çanakkale Valisi Ahmet Çınar birer konuşma yaptılar.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında ÇOMÜ olarak bu değerli topluluğu ağırlamaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduğunu söyleyerek ÇOMÜ’nün kuruluşu, gelişimi hakkında bilgi verdi. Acer, ÇOMÜ’nün önümüzdeki döneminde kalite odaklı bir yaklaşım izleyeceklerini de belirterek ÇOMÜ’nün bu yönde gelişimini sürdüreceğini kaydetti.

Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan ÜAK üyelerine hitaben gerçekleştirdiği konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın öneminin altını çizerek; Çanakkale Savaşı’nın tarihimiz açısından bakıldığında sadece bir savaş değil, köklerinin Bedir ’e kadar dayanan bir ‘dik duruş’un yansıması olduğunu söyledi. Bircan, “Bugün bu topraklarda yatan şehitlerimiz öyle bir dik duruş sergilediler ki, sadece dilleriyle değil bedenleriyle de şâhit ve ŞEHİT oldular. Büyük Şair, Mehmet Akif’in;
‘…Eski dünya, yenidünya bütün akvam-ı beşer
kaynıyor kum gibi, mahşer mi, hakikat mahşer...’
diye tarif ettiği Çanakkale, milyonlarca insanın akın akın cepheye geldiği bir yerdir. O mahşerde, sen-ben ayırımı yapmadan bir ve beraber olup işte bu büyük destan yazılmıştır. Milletin evlatlarının, siperlerde hep birlikte saf tutması ve bu topraklar için toprağa düşüp yan yana yatması bugünden bakıldığında ibretlik bir derstir” dedi.

Çanakkale Savaşı’nın, bugün aramıza sokulmak istenen fitne ve ayrılığın tohumlarına karşı nasıl bir kardeşlik sergilendiğini göstermesi açısından da en güzel örnek olduğunu vurgulayan Rektörümüz, Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Cavit Bircan, “Memleketin Doğusundan-Batısına, Kuzeyinden-Güneyine kadar herkesin tek vücut olduğu; birlik ve beraberliğin göstergesidir Çanakkale. Aradan geçen bir asırlık zamana rağmen, Çanakkale’den alınması gereken pek çok mesaj, okunmayı ve ibret alınmayı beklemektedir. Okullarımızın mezun veremediği, gencecik evlatlarımızı bu topraklarda yitirdiğimiz bir dönemin adıdır Çanakkale. Her santimi Şehit kanıyla sulanmış bu topraklarda bugün binlerce evladımızın mezuniyetine şahit oluyoruz. Allah’a hamd olsun ki, mezunsuz bir dönemden binlerce evladımızı mezun verdiğimiz bu günlere geldik. Bu aşamaya, o gün daha okullarını bitirmeden toprağa düşen şehitlerimizin bereketiyle geldiğimizi düşünüyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Cavit Bircan’a ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer tarafından plaketi takdim edildi.  

 

 

 
15.6.2015