ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Türk ve Dünya Mutfakları Araştırma ve Uygulama Merkezimiz Üniversitemize Uluslararası Yarışmada 3 Altın Madalya Kazandırdı

Türk ve Dünya Mutfakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü tarafından yarışmaya hazırlanan Söke Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğrencisi...

Türk ve Dünya Mutfakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü tarafından yarışmaya hazırlanan Söke Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğrencisi Mert Berk Apak, 2-3 Mayıs 2015 tarihleri arasında Urla'da düzenlenen Uluslararası Enginar Festivali’nde 3 kategoride de birinci olarak 3 Altın Madalyayı Üniversitemize kazandırdı.
Apak, Enginarlı Kuzu Yemekleri, Enginarlı Balık Yemekleri ve Rational'de Pişirilen Enginarlı Yemekler kategorilerinde Altın Madalyayı kazanarak Üniversitemizi sevindirdi.
Merkez Müdürü Öğr. Gör. Emrah Köksal Sezgin "Çok kısa sürede hazırlanmamıza rağmen öğrencimiz tüm kategorilerde ipi göğüslemeyi başardı. Kazanılan tüm madalyaları Üniversitemize armağan ediyor ve çalışmalarımızın artarak devam edeceğinin müjdesini vermek istiyoruz." dedi.
Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.


6.5.2015 10:06:37