ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemize Enerji Verimliliği Plaketi

Üniversitemizin Avrupa Birliği 7. Çerçeve projesi kapsamında yürüttüğü “Üniversitemiz Hastanesinde ısı ve enerji kayıplarının azaltılmasına yönelik uyguladığı çalışma” nedeniyle 27 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen...

Üniversitemizin 7. Çerçeve Projesi kapsamında yürüttüğü Üniversitemiz Hastanesinde ısı ve enerji kayıplarının azaltılmasına yönelik uyguladığı çalışma nedeniyle 27 Nisan 2015 tarihinde düzenlenen “İş Hayatında ve Günlük Yaşamda Verimlilik” panelinde Aydın Bilim Sanayi ve Teknoloji il Müdürlüğü tarafından Üniversitemize plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Moderatörlüğünü Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Ali Çengel’in yaptığı  “İş Hayatında ve Günlük Yaşamda Verimlilik” paneline Vali Yardımcıları İbrahim Yurdakul, Muhsin Çatmadım, Aydın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Görgülü, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Üniversitemiz Genel Sekreter V. Doç. Dr. Eyyüp Mennan Yıldırım, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, İl Sağlık Müdürü Kasım Çetin ve kurum müdürleri katıldı.

Panele Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Ali Çengel’in yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilebilir Enerji Genel Müdürlüğünden Burhan Güldibi, KOSGEB Aydın Hizmet Merkez Müdürü Turgut Özen, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Görgülü konuşmacı olarak katıldı. Verimliliğin sadece sanayi enerjiyle ilgili olmadığını söyleyen Prof. Dr. Yunus Ali Çengel “ Enerji esasında bir yaşam tarzı kültürüdür. Bunun her yerde gelişmesi gerekiyor. Bunu gerçekleştirebildiğimiz takdirde mutluluk ve zenginliğe ulaşırız. Kaynaklarımızı ne kadar doğru kullanırsak rekabet gücümüzde o kadar fazla olacaktır. 2014 yılında enerji ithalatımız 365 milyar dolar. Bu da toplam ithalattaki payın yaklaşık %23’lük bir payını oluşturmaktadır.  Şayet enerjimizi kendimiz üretmiş olsaydık, ithalata dayalı olmasaydık,  şu an Türkiye’de cari açık diye bir şeyi konuşur olmayacaktık. Bunun için de mutlaka enerji verimliliğini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Enerji verimliliği her şeyi kapatmak değil. Yüksek hayat standartlarında üretim kalitesini düşürmeden ve işletme karlılığını arttırılarak yapılan en az enerji tüketimini biz enerji verimliliği olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

Verimlilik alanında başarılı çalışmalar yapan birçok firmanın plaket aldığı panelde, Üniversitemiz adına plaket ve teşekkür belgesi Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Eyyüp Mennan Yıldırım’a takdim edildi.

 

 

 

 

 

 

 


30.4.2015