ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi’ne TÜBİTAK’tan Destek

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Başal’ın “Lif Verimi ve Kalitesi Yüksek, Biyotik ve Abiyotik Stres Faktörlerine Tolerant Yerli Pamuk Genotiplerinin...

TÜBİTAK’tan Yerli Pamuk Çeşidi Geliştirilmesi Projesine Destek
 
Dr. Volkan Sezener (Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü), Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Başal ve Dilaver Arslan’nın (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) “Lif Verimi ve Kalitesi Yüksek, Biyotik ve Abiyotik Stres Faktörlerine Tolerant Yerli Pamuk Genotiplerinin, Klasik Islah ve Moleküler Sınıflama Yöntemleri İle Geliştirilmesi” isimli projesi, TÜBİTAK 1003 Öncelikli Alanlar AR-GE Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenmeye uygun görüldü.
 
Proje, ülkesel pamuk gen havuzunun genişletilmesi, lif kalite özellikleri geliştirilmiş, biyotik (Verticillium dahliae Kleb. ve pamukta verim kaybına neden olan zararlı böcek türleri) – abiyotik (kuraklık ve yüksek sıcaklık) stres faktörlerine tolerant yeni pamuk genotiplerinin ıslah edilmesi ve kamu kurumları tarafından geliştirilmiş pamuk ileri hatlarının ülkemizin 10 farklı lokasyonda denenerek tescil aşamasına getirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
 
Proje Ekibinde yer alan Yönetici Dr. Volkan Sezener’i (Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü), Yürütücü Prof. Dr. Hüseyin Başal (Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri) ve Dilaver Arslan’ı (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.
 


22.4.2015