ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Dünya Sağlık Günü Etkinliği Göz Doldurdu

Dünya Sağlık Günü kapsamında Üniversitemiz Köşk Meslek Yüksekokulu’nun ev sahipliğinde düzenlenen etkinlik...

Dünya Sağlık Günü kapsamında Üniversitemiz Köşk Meslek Yüksekokulu’nun ev sahipliğinde düzenlenen etkinlik, Üniversitemiz Şehir Sağlığını Geliştirme Araştırma ve Uygulama Merkezi (ŞESAM) ve Köşk Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşti.Etkinliğe Protokol üyelerinin yanı sıra, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Köşk Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. A. Demet Karaman tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından; törene konuşmacı olarak katılan ŞEŞAM (Şehir Sağlığını Geliştirme Araştırma ve Uygulama Merkezi) Müdürü Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü ve ŞESAM hakkında bilgiler verirken, Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin Ertan daha güvenilir sebze ve meyve üretimi için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda açıklamalarda buludu. Söke Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Öğretim Görevlisi Ahu Sezgin’indaha güvenli gıda tüketimini konu alan sunumunun ardından, Gıda Topluluğu öğrencileri adına Köşk Meslek Yüksekokulu Öğrencisi Mine Erdoğan yapmış olduğu Gıda Güvenliği konulu anket çalışmasının sonuçlarını ve anket sırasında halk ile yapmış oldukları video çekimlerini içeren sunumları katılımcılarla paylaştı.
 
Programın son kısmında ise Söke Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Öğretim Görevlisi, Türkiye Aşçılar Milli Takım Direktörü Emrah Köksal Sezgin tarafından, Köşk Halk Eğitim Merkezi Aşçılık Kursu öğrencilerinin katılımıyla günün anlam ve önemine ilişkin düzenlenen “Sağlıkla ve Güvenle Hazırlanmış Köşk Yöresel Yemekler Yarışması”nın değerlendirilmesi gerçekleştirildi. Dereceye girenlere protokol üyeleri tarafından madalyaları ve hediyeleri verilerek tören sona erdi.


9.4.2015