ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Çanakkale Ruhunu Üniversitemizde Düzenlediğimiz Etkinliklerle Yaşattık

Çanakkale Muharebelerinin 100. Yıldönümü yurdumuzda çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Üniversitemizde de 19 Mart 2015 tarihinde düzenlenen panelle...

Çanakkale Muharebelerinin 100. Yıldönümü yurdumuzda çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Üniversitemizde de 19 Mart 2015 tarihinde düzenlenen panelle, bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimiz anıldı.

Panelin öncesinde şehitlerimizin ruhuna lokma dağıtılırken, öğrencilerimizin Çanakkale ruhuna sahip çıkarak panele gösterdikleri ilgi dikkat çekti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından  Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr.Dilşen İnce Erdoğan moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Bayram Akça  “Çanakkale’de Mustafa Kemal Atatürk ve Anzaklar”,  İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ali Fuat Örenç “Çanakkale’de Türk Donanması Ne yaptı?” konulu sunumlarını izleyicilerle paylaştılar.

Çanakkale Savaşları’nın sebepleri, İtilaf Devletleri’nin topraklarımız üzerindeki emellerinden bahsederek konuşmasına başlayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Bayram Akça, 100 yıl önce Batılıları Çanakkale’nin soğuk sularına gömerek “Çanakkale Geçilmez!” sözünün tarihe yazıldığını söyledi.

Cephe ve cephe arkasındaki olayları anektodlarla aktaran Akça, Çanakkale ruhunu, azmini ve mücadelesini kaybetmememiz temennisiyle sözlerine son verdi.

Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, yıllardır Çanakkale’deki anma törenlerine katılımın yoğun olduğunu, özellikle Anzaklar’ın milli tarihe olan ihtiyaçları sebebiyle, bu törenleri oldukça önemsediklerini söyleyerek, milli iradenin askeri yönünün Mustafa Kemal, manevi yönünün Seyit Onbaşı olduğunu belirtti.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Fuat Örenç, şehitlerimizi rahmetle anarak başladığı konuşmasında, 18 Mart 1915 tarihi itibariyle başlayan deniz muharebelerinin tarihsel sürecinden bahsederek, bu zaferi, güçlerin dengesine bakıldığında, doğu toplumlarının en büyük zaferi olarak gördüğünü aktardı.

Deniz savaşları sonrasında İtilaf devletlerinin donanmalarına büyük hasar verildiğini Avrupa basınından gemilerin batırılışıyla ilgili gazete manşetlerini göstererek anlatan Örenç, Çanakkale zaferiyle ilgili en güzel açıklamanın “Emperyalizm suya düştü” şeklinde yapılabileceğini söyledi.  

Panel sonrasında panelistlere teşekkür belgelerini ve çiçeklerini Rektör V. Prof. Dr. Törün Özer takdim ederken, etkinlik Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Elemanlarının müzik dinletisi ile devam etti. Çanakkale zaferini anlatan müziklerden yaptıkları derlemelerle salonda bulunanlara duygulu anlar yaşatan Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Elemanları adına Bölüm Başkanı Doç. Dr. İrade Abbasova’ya Rektör V. Prof. Dr. Törün Özer teşekkür belgesini ve çiçeğini verdi.

Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümünü kutlamanın heyecanıyla, vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz. 
20.3.2015