ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Dünya Böbrek Günü Üniversitemizde Düzenlenen Etkinlikle Kutlandı

Her yıl Mart ayının ikinci Perşembe günü tüm dünyada ve ülkemizde “Dünya Böbrek Günü” olarak kutlanmakta ve böbrek hastalıkları ile ilgili topluma yönelik farkındalık faaliyetleri yapılmaktadır.

Her yıl Mart ayının ikinci Perşembe günü tüm dünyada ve ülkemizde “Dünya Böbrek Günü” olarak kutlanmakta ve böbrek hastalıkları ile ilgili topluma yönelik farkındalık faaliyetleri yapılmaktadır.

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı  Başkanı Prof. Dr. Yavuz Yeniçerioğlu’nun  önderliğinde böbrek hastalıklarını önlemek; risk faktörlerini kontrol altına almak,  böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda toplum bilincini arttırmak, erken tanının önemini vurgulamak için bu yıl onuncusu gerçekleşen “Dünya Böbrek Günü”, “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” teması ile kutlandı.

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr Mücahit Avcil’in günün anlam ve önemini belirten açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, Prof. Dr. Yavuz Yeniçerioğlu, Yrd. Doç. Dr. Hakan Akdam, Prof. Dr. Mehmet Eskin ve deneyimlerini paylaşan son dönem böbrek yetmezliği hastalarının konuşmalarıyla devam etti.

Prof. Dr. Yavuz Yeniçerioğlu yaptığı konuşmasında; “Ülkemizde her 7 kişiden birisi kronik böbrek hastasıdır ve 10 kronik böbrek hastasından sadece biri hastalığın farkındadır! Farkındalığının ve erken tanısının düşük olması nedeniyle, hastalık sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerler. Görülme sıklığının günümüzde giderek artması, hastalık ve ölüm oranlarının yüksek olması, yaşam kalitesini ciddi bir şekilde etkilemesi, farkındalığının düşük olması ve yüksek maliyetli diyaliz ve böbrek nakli tedavileri ile sağlık bütçesini ciddi bir şekilde tehdit etmesi nedeniyle toplumsal yükü olan bu hastalık, zamanında farkedildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Hakan Akdam da kronik böbrek hastalığının giderek artan tıbbi, sosyal ve ekonomik yükünü azaltmanın ve olumsuz sonuçlarını engellemenin en etkin yolunun hastalığın tedavisinden çok önlenmesine dayalı olduğunu, sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin toplum tarafından benimsenmesi ve uygulanması gerektiğini belirtti. Kronik böbrek hastalığından korunmak için düzenli egzersiz yapmanın, sağlıklı beslenmenin, yeterli sıvı almanın, kan basıncını ve kan şekerini düzenli olarak ölçtürmenin önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Mehmet Eskin bu rahatsızlığın her şeyin sonu olmadığını, hayata yeniden farklı bir bakış, yeni bir yaşam deneyimi olduğunu belirtirken, “Nasıl baş etmeli, nasıl yaşamalı?” sorularının yanıtı için  “Kronik hastalıkla yaşamak” konusunda hastalara bilgi verdi.

Etkinlikte, “Biz böbreklerimizi kaybettik aklımızı ya da yaşama sevincimizi değil” diyen hayatı ve mutluluğu ellerinde; tam da avuçlarının içinde tutan son dönem böbrek yetmezliği hastalarından böbrek nakil hastası Tülay Cerit, ev hemodiyaliz hastası Nihat Aydın ve merkez hemodiyaliz hastası Namık Küçük de deneyimlerini paylaştılar.

Etkinlik diyaliz hastalarından TRT ve Kültür Bakanlığı Bağlama Sanatçısı, Yurttan Sesler Topluluğu Yönetmeni, Derlemeci Emin Tenekeci’nin dinletisi ve Diyaliz Teknikerliği Stajyer Öğrencisi Turgut Dağdelen’in eğlenceli ve coşkulu müzikleriyle son buldu.18.3.2015 15:07:16