ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Mehmet Akif Ersoy’un ‘Asım’ın Nesli’ Modeli Üniversitemiz Gençliğine Tanıtıldı

Türkiye Yazarlar Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan’ın konuşmacı olarak yer aldığı Mehmet Akif Ersoy ‘Asım’ın Nesli’ Konferansı, 13 Mart 2015 tarihinde...

Türkiye Yazarlar Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan’ın konuşmacı olarak yer aldığı Mehmet Akif Ersoy ‘Asım’ın Nesli’ Konferansı, 13 Mart 2015 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleşti.

Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın da katıldığı konferansa, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz yoğun ilgi gösterdi.

D. Mehmet Doğan, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Asım’ın Nesli’ şiiriyle, gençliğin yetiştirilmesi üzerine bir model ortaya koyduğunu, bu modelde; maddiyatı değil maneviyatı önemseyen, bedenen olduğu kadar aklen de güçlü, ahlakı sağlam bir gençlik tasvir ettiğini, bunu da Çanakkale Savaşı’nda gazi olmuş Asım isimli bir genç üzerinden anlattığını dinleyicilerle paylaştı.

Doğan, İstiklal Marşı’nın oluşum sürecinden bahsederken, Milli Mücadele döneminde askeri heyecanlandıracak, milli hisleri coşturacak bir marş istendiğini, bu sebeple, bir yarışma yapıldığını fakat Mehmet Akif Ersoy’un seçilen eserin maddi bir ödülle mükafatlandırılacağından dolayı yarışmaya katılmadığını aktardı.  Yarışmaya katılan hiç bir eserin beğenilmemesi üzerine Mehmet Akif Ersoy’dan, marş yazması istendiğini böylelikle halkın milli marşına kavuştuğunu ve onunla bütünleştiğini dinleyicilerle paylaştı.

Mehmet Akif Ersoy’un milli mücadelenin manevi öncüsü olarak nitelendirildiğini söyleyen Doğan, İstiklal Marşı’yla birlikte milletin kendisini bulduğunu aktardı.

Konferans, soru-cevap bölümünün ardından Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan’ın, D. Mehmet Doğan’a teşekkür belgesi ve çiçek takdimi ile son buldu.


16.3.2015