ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Diploma Eki Etiketi Ödül Töreni Ankara’da Gerçekleştirildi

Üniversitemiz, 2013 yılında yaptığı başvuruların sonucu olarak Diploma Eki Etiketi almaya hak kazandı...

Üniversitemiz, 2013 yılında yaptığı başvuruların sonucu olarak Diploma Eki Etiketi almaya hak kazandı.
 
Bilkent Otel-Ankara'da 17 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirilen; Avrupa Kredi Transfer Sistemi Etiketi (AKTS), Diploma Eki Etiketi (DE) ve Erasmus Kalite Etiketi Ödül Töreni’ne, Üniversitemizi temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Tunca ve Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cumali Öksüz katıldı.
 
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu 1. Müsteşarı Francois Begeot ve Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut Kamiloğlu'nun   katılımlarıyla gerçekleştirilen törende AKTS, DE ve E- Kalite belgesi almaya hak kazanan üniversitelere ödülleri verildi. 
 
Diploma Eki (DE), Yükseköğretim Kurumları tarafından diplomanın yanı sıra verilen tamamlayıcı ve açıklayıcı bir belgedir. Sadece verildiği ülkede ne anlama geldiği bilinen diplomanın başka ülkeler tarafından da anlaşılmasına yardımcı olur. Bu belge doldurulduğunda, alınan dereceye ilişkin doğru değerlendirme yapılabilmesi için her türlü bilgiyi sağlamaktadır. Diploma Eki Etiketi ise, bu belgeyi sağlamaya yeterliliği olan üniversitelere Avrupa Komisyonu tarafından verilen bir “mükemmellik belgesi”dir. 
 
Bu çerçevede toplantıda, AKTS ve DE Etiketi almaya hak kazanmış yükseköğretim kurumlarına ödülleri verilmiştir. 2013 yılı başvuruları kapsamında Avrupa genelinde toplamda verilen 169 DE Etiketi’nin 36'sı Türkiye'deki yükseköğretim kurumları tarafından alınmıştır. 2013 yılında AKTS ve DE etiketi alma oranında Türkiye ilk sırada yer almaktadır. 

 

19.12.2014