ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

“Tarladan Usta Ellere” Etkinliği Yapıldı

Üniversitemiz Didim Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin katılımıyla 6 Kasım Perşembe günü zeytin hasadı etkinliği gerçekleştirildi...

Üniversitemiz Didim Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin katılımıyla 6 Kasım Perşembe günü zeytin hasadı etkinliği gerçekleştirildi.
 
Bafa Gölü kenarındaki Didimli girişimci Ayşe Karapınar’a ait 23 dönümlük zeytin arazisinde düzenlenen “Tarladan Usta Ellere” etkinliğine Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Emrah Yıldız, Didim Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İsmail Efe, Didim Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim gören 200 öğrenci katıldı.
 
3. Uluslararası Didim Zeytin Festivali
7 Kasım 2014 Cuma günü başlayan Festival’de, Didim Meslek Yüksekokulu öğrencileri ve misafir ülke Yunanistan’ın Kos Adası Temsilcileri, Didim Belediyesi bahçesinde 'Zeytin Fidanı' dikimi gerçekleştirdiler. Ardından Didim Belediyesi önünden kortej yürüyüşüyle beraber, festival etkinlik alanına öğrencilerle giriş yapıldı. Öğrencilerimiz festival alanında Yöresel Kıl Çadırı içerisinde yiyecek içecek servisi (Geleneksel Keşkek ikramı) gerçekleştirdi.

Festivalin ikinci gününde, Didim Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile Yunanistan’ın Kos Adası Temsilcileri, 6 Kasım Perşembe günü öğrencilerimizin toplamış olduğu zeytinlerin zeytinyağı fabrikasında sıkımını gerçekleştirdier.
Aynı gün “Zeytinyağlı Yemekler Yarışması” kapsamında öğrencilerimizin de jüri olarak yer aldığı bir organizasyon gerçekleştirildi.
 
“Kaşopita” Didim MYO Kaşiflerine Minnettar…
 
Didim Meslek Yüksekokulumuz Aşçılık Programı 3. Didim Zeytin Festivaline renk ve değer kattı.
 
Festival alanında 3 gün boyunca stant açan Yüksekokulumuz, Öğr. Gör. Aytekin Kalkan ve Öğr. Gör. Dr. Osman Çulha’nın girişimleriyle kaybolmak üzere olan gastronomik bir zenginliği keşfederek, Kaşopita’nın tekrar gün ışığına çıkmasını sağladı. 
 
Açılan stantta, Aşçılık Programı öğrencileri 1924 yılında Didim’e gelen mübadillerin geleneksel yöresel yiyeceği olan Kaşopita’nın hazırlığını, pişirmesini ve sunumunu yaptılar. Kaşopita, “Yaratıcı Yatak Yapım Etkinliği, Ruşeym posalı ekmek, sahil olimpiyatları” gibi ürünleri tasarlayarak bölge ve ülke geneline kazandıran okulumuzun Didim’e yaptığı somut, kültürel ve ekonomik katkıya yeni bir örnek teşkil ediyor.


11.11.2014