ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Şehrin Dinamizmi Olma Hedefiyle 23. Akademik Yıla Merhaba !

Üniversitemiz 2014-2015 Eğitim-Öğretim 23. Akademik Yıl Açılış Töreni 16 Ekim 2014 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleşti...

Üniversitemiz 2014-2015 Eğitim-Öğretim 23. Akademik Yıl Açılış Töreni 16 Ekim 2014 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleşti.
Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve ADÜ Marşı’nın ardından, Üniversitemiz tanıtım filminin izlenmesiyle devam eden törene; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Vali Erol Ayyıldız, Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Nakiddin Buğday, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik, öğretim görevlileri, öğrenciler, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı.
Yeni Akademik Yılımıza Coşkuyla Başlıyoruz
Üniversitemiz ‘Vizyon Filminin’ izlenmesinin ardından açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Üniversitemiz gelişimi hakkında bilgi vererek Üniversitemizin kurulduğu 1992 yılından bu yana çok mesafe katettiğini belirtti ve “Bugün Üniversitemiz 3 Enstitü, 12 Fakülte, 5 Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuarı, 17 Meslek Yüksekokulu, 16 Uygulama ve Araştırma Merkeziyle Aydın Merkez ve ilçelerde eğitim-öğretim veren kentiyle bütünleşmiş bir yükseköğretim kurumudur. Öğrenci sayımız 43 bin civarındadır. İdari ve akademik personelimizle birlikte 48 bin kişiyle Aydın’ın en büyük ailesiyiz. Her geçen gün artan bölümleriyle bölgede insan gücü, bilimsel eğitim, iş ve sosyal hizmetler konusunda önemli bir kaynak oluşturan Adnan Menderes Üniversitesi olarak yeni akademik yılımıza coşkuyla başlıyoruz !” şeklinde konuştu.
Üniversitenin tüm imkanlarının Aydın ilinin kalkınması için seferber edildiğini ve edilmeye de devam edileceğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, “Üniversitemiz, ülkemizin sayılı üniversiteleri arasına girmeyi başarmıştır. Aydın yaşamak, yaşlanmak ve okumak için ideal bir şehirdir.  12 fakültemiz var. İslam Bilimleri, Kuşadası Denizcilik, Söke Mimarlık, Nazilli Güzel Sanatlar fakültelerimiz için YÖK'ten onay bekliyoruz. Onay alırsak fakülte sayımız 16 olacak.” sözleriyle fakülte sayımızın artmasıyla il ve ilçelerde öğrencilerin artacağını belirtti.
Geleceğimizi Bilimle Yoğurmak Zorundayız
Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik “Bilim Çağı ve Türkiye’nin Geleceği” konulu konuşmasında gelecek 15 yıl içinde dünyanın tek hakiminin bilgi olacağını belirtti ve “Dünya, 15 yıl içinde efendi ve kölelerden ibaret olacak. Efendiler sınıfında yer almak istiyorsak, geleceğimizi bilimle yoğurmak zorundayız. Zeytin, incir ve domates tarlasında bilim üretilmiyor. Bilim üniversitelerde öğretiliyor. Ne ailenizin yönlendirmesiyle, ne de siyasetçilerin vaatleriyle sizler bir yerlere gelemezsiniz. Sizler ancak bilimde ileri bir noktaya gelmiş ülkenizle bir yerlere gelebilirsiniz.” sözleriyle bilimin önemine vurgu yaptı.
“Bilim Çağı ve Türkiye’nin Geleceği” konulu sunumunu yapan Prof. Dr. Çelik’e Üniversitemiz plaketini, Bakan Nihat Zeybekci ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu takdim etti.

Ne Kadar Çok Eğitim O Kadar Çok Refah
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Aydın’ı tarihiyle, kültürüyle, insanıyla, çalışkanlığıyla her türlü zenginliği bağrında barındıran muhteşem bir şehir olarak tanımladığı konuşmasında, “ Çok şanslı bir ülkeyiz. Ülkemizde eğitimli, sosyal standartları yüksek, gelecekle ilgili beklentileri yüksek, gelecekle ilgili her şeyi pozitif gören genç nüfusumuz en büyük potansiyelimiz ve bizim için çok önemli. Genç nüfusumuz dünya standartlarında bir donanıma sahip olursa bir anlam ifade ediyor.” dedi ve bunun da ancak eğitimle olabileceğini belirterek “Ne kadar çok eğitim o kadar çok refah! Ne kadar çok eğitim o kadar çok buluş, patent, AR-GE ortaya çıkıyor.” sözleriyle eğitim önemini vurguladı.
Bugün Adnan Menderes Üniversitesi Bütün Çalışmalarıyla Göz Kamaştıran Bir Üniversite
Zeybekci, “Türkiye bilim ve patentle, etken ekonomiler gibi sürdürülebilir bir şekilde ham madde kaynaklarını, enerji kaynaklarını garanti almadığı, tüketim ağlarına hakim olmadığı zaman edilgen bir ekonomiden, etkin ekonomiye geçmesi çok zor bir ülke haline gelir. Başkalarının ürettiği marka ve patentlerin peşinden koşan bir ülke olarak hayatımızı idame ettiremez, geleceği garanti altına alamayız. Bilimin, yüksek teknolojinin, patentin, aklın, akıl terinin ülkenin gelişimi için ne kadar önemli olduğunu dünyada en net şekilde yaşan ülkelerden bir tanesiyiz.” sözleriyle bilimin önemine değindi.
Zeybekci, Türkiye ihracatının çok iyi bir performans gösterdiğini ifade ettiği konuşmasında, “Türkiye enerji üretimini ve enerji tüketimini son 10 yılda 2 kat arttırdı ve Türkiye 2023’e kadar enerji üretimi ve tüketimini yeniden 2 ile çarpmak zorunda. 2002 ile kıyasladığımız zaman 2023’te 20 yılda 4 katına çıkmış olacak. Türkiye’nin bunu bütün alanlarda yapması gerekiyor.”dedi.
Ülkemiz ekonomisi için son 10 yılda yapılanlar ve gelecek 10 yılda yapılması planlananları ayrıntılarıyla dinleyicilerle paylaşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin konuşmasının ardından Üniversitemiz Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlilerinin tasarlayıp hazırlamış olduğu hediyeyi, Valimiz Erol Ayyıldız ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu Zeybekci’ye takdim etti.
Tören, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

17.10.2014