ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

224. Üniversitelerarası Kurul Toplantısında Rektörleri Ağırladık

Üniversitelerarası Kurulun 224. toplantısı, Üniversitemiz ev sahipliğinde 22 Eylül 2014 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti....

Üniversitelerarası Kurulun 224. toplantısı, Üniversitemiz ev sahipliğinde 22 Eylül 2014 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.
 Toplantıya, Valimiz Erol Ayyıldız, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) üyeleri, üniversite rektörleri, öğretim üyeleri ve basın mensupları katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda Üniversitemiz birimleri hakkında bilgi veren tanıtım filmi ve yapılan yenilikleri anlatan ADÜ Vizyon filminin yayınlanmasının ardından zeybek gösterisi gerçekleşti.
ADÜ, Aydın'ın En Büyük Ailesidir
Üniversitemiz Rektörü ve Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu açılış konuşmasında Üniversitemiz hakkında bilgi verdi ve ADÜ'nün öğrencisi ve personeliyle 45 bin kişilik Aydın'ın en büyük ailesi olduğunu vurguladığı konuşmasında, "Aydın ekonomisine direk ve dolaylı katkılarımız hesaplandığında yılda 1 Milyar TL civarında katkımız bulunmaktadır. Üniversitenin gelişimi bölgenin coğrafyasının emrettiği yöndedir. Bölge coğrafyası bize 5 konuda ilerlemeyi emretmektedir. Bunları sırasıyla sayacak olursak, tarım, turizm, enerji, antik kentler ve sağlıktır. Yükseköğretim kurumları bulundukları bölgede insan kaynakları bilgi, eğitim, iş ve sosyal hizmetler konusunda önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Sahip oldukları vizyon, misyon, ekolojik alt yapı ve personeliyle bölgede eğitim öğretim ve kültürel alt yapısının gelişmesine katkıda bulunmakla kalmayıp aynı zamanda bölgenin sosyo-ekonomik kalkınması için de itici bir güç oluşturmaktadırlar. Aydın okumak için, yaşamak ve yaşlanmak için ideal bir kenttir. Bu söz artık slogan haline gelmiştir." ifadelerine yer verdi.
Rektörümüz Prof. Dr. Birincioğlu, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun öğretim üyelerinin özlük hakları ile ilgili gelişmeler olacağı yönündeki açıklamalarını çok önemsediğini, hissedilir oranda yapılacağı belirtilen iyileştirmeyi merakla beklediklerini sözlerine ekledi.
ADÜ Geliştikçe, Aydın da Gelişecek
Üniversitelerin bulundukları kentler için önemine işaret eden Vali Ayyıldız, "Ekonomik, sosyal, kültürel ve diğer alanlarda yapılan yatırımlarla ilimiz büyüme yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu ilerleme ve gelişmeler ilimizin gözbebeği olan Adnan Menderes Üniversitemiz’de daha berrak olarak görülmektedir. Gerek öğretim üyesi ve öğrenci sayısındaki artış, gerekse fakülte ve yüksekokul sayısındaki gözle görünen artış bunun en belirgin göstergesidir. Buradan üniversitemizin gelişip büyümesine katkı sunan başta Rektörümüz olmak üzere, öğretim üyelerimize, öğrencilerimize, emeği geçen, katkı sunan herkese şükranlarımı arz ediyorum. Kurulduğundan bu yana güçlü akademisyen kadrosuyla ulusal ve uluslararası alanda saygın bir kurum olarak kentimizle bütünleşen Üniversitemizle cidden gurur duyuyoruz. İnanıyoruz ki Üniversitemiz geliştikçe Aydınımız da gelişecek yarınlara daha aydın bir şekilde varacaktır." şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Vali Ayyıldız tarafından, Üniversitemiz Rektörü Birincioğlu'na Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı başarı belgesi ve önceki dönem Başkanı Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu'na da teşekkür plaketi takdim edildi.
Açılışın ardından Üniversitemiz Aşçılık Bölümü’nün hazırladığı kokteyle geçilerek 'Üniversitelerarası Kurul Üyelerinin Objektifinden Yansımalar' konulu resim sergisi protokol ve davetliler tarafından gezildi.
Kapalı oturuma geçmeden Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekter Yardımcısı Esra Arpınar “İnovasyon”, YÖK Üyesi TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu “Pardus & Libre Ofis” konulu sunumlarını dinleyicilerle paylaştılar.
Çavuşoğlu iyi bir işletim sisteminin; bellekte az yer kaplaması gerektiğini, güvenilir olmasının beklendiğini ve kendisinden beklenenleri hızlı bir şekilde yapmanın yanında değişik platformlarda, değişik işler söz konusu olduğu vakit kullanıcıyı yolda bırakmayacak şekilde güvenli bir platform olması gerektiğini vurgulayarak işletim sistemleri hakkında bilgi verdi.
Kapalı oturumda devam eden toplantı, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Üniversitelerarası Kurul Toplantısını İzlemek İçin Tıklayınız


26.9.2014