ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Yabancı Öğrenciler Dilimizi ve Kültürümüzü Öğrenmenin Keyfini Üniversitemizde Yaşıyor

TC Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın ve Yunus Emre Enstitüsü’nün 17 Temmuz - 29 Ağustos 2014 tarihleri arasında ortaklaşa düzenlemiş olduğu Türkçe Yaz Okulu Programı kapsamında...

TC Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın ve Yunus Emre Enstitüsü’nün 17 Temmuz - 29 Ağustos 2014 tarihleri arasında ortaklaşa düzenlemiş olduğu Türkçe Yaz Okulu Programı kapsamında 17 ülkeden 25 öğrenci Üniversitemizde Türkçe öğreniyor.
Öğrenciler Türkçe öğrenirken bir yandan da, Aydın ve çevresinin millî, tarihî ve kültürel değerleri ile doğal güzelliklerini de yakından tanıma fırsatı buluyorlar.
Aydın'a gelen konuk öğrenciler, Üniversitemizin TÖMER (Türkçe Öğretim Merkezi) biriminde TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan Yapıcı'nın yönetimi, Okt. Gökhan Türk'ün koordinatörlüğü ve Okt. Hamza Özkan'ın da katkılarıyla Aydın Menderes Derslikleri'nde haftanın beş günü Türkçe öğrenimi görmelerinin yanında değişik kurslara ve kültürel faaliyetlere de iştirak ediyorlar.Bu faaliyetler kapsamında Prof. Dr. Duran Nemutlu 25 Temmuz 2014 tarihinde öğrencilerimize Dillerve Kelimeler ile Alfabelerin Tarihî Gelişimi konulu bir konferans verdi. Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şahin Baranoğlu'nun açılış konuşması ile başlayan konferansta, misafir öğrenciler yeni bilgiler edinmelerinin yanı sıra sordukları sorular ile Türkçe ve Türk kültürü hakkında merak ettikleri konuları da öğrenmiş oldular.
Türkçe Yaz Okulu Programı kapsamında Afrodisias gezisi, Pamukkale ve çevresindeki tarihî yerlerin tanıtımı, Tralleis ve Cihanoğlu Külliyesi ziyareti, Gökova ve Marmaris gezileri, Çakırbeyli Köyü gezisi, Didim Apollon Tapınağı ile turistik yerlerin ziyareti ve İzmir gezisi düzenlendi. Önümüzdeki günlerde gezi faaliyetleri çerçevesinde öğrencilerin Kuşadası'nı gezerek tanımaları planlanıyor.


21.8.2014 09:25:32