ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Öğretim Üyesinin Kitaplarına TÜBA’dan Ödül Yağmuru

Türkiye Bilimler Akademisi TÜBA, bilim alanında ki prestij ödüllerinin üniversite seviyesinde, Türkçe telif eser yazanlar veya yabancı bir dildeki eseri düzgün ve anlaşılır bir Türkçe kullanılarak...

Türkiye Bilimler Akademisi TÜBA, bilim alanında ki prestij ödüllerinin üniversite seviyesinde, Türkçe telif eser yazanlar veya yabancı bir dildeki eseri düzgün ve anlaşılır bir Türkçe kullanılarak çevirenleri ödüllendirmek amacıyla her yıl düzenlediği  "Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülleri”yarışmasında, sahiplerini bulmasını sağlamakta. 2013 yılı ödüllerinin açıklanmasıyla Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengel, Üniversitemize büyük gurur yaşattı.

Prof. Dr. Yunus Çengel’in yazmış olduğu kitaplardan üç tanesinin çevirisi, Türkiye Bilimler Akademisi TÜBA'nın her yıl düzenlediği "Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülleri" yarışmasında  ödüle layık görüldü.

Prof. Dr. Yunus Çengel, ABD Nevada Üniversitesi’nde öğretim üyesi iken yazmış olduğu ve tüm dünyada yaygın olarak okutulan ve çok sayıda dile tercüme edilen ders kitaplarının 3 tanesinin Türkçe tercümelerine verilen ödüllerle önemli bir başarı elde etti ve kırılması zor bir rekora imza attı.

 

İlk TÜBA ödülü 2008 yılında ‘Fluid Mechanics: Fundamentals and Application’ kitabının Türkçe tercümesi olan ‘Akışkanlar Mekaniği: Temelleri ve Uygulamaları’ (Çeviri Editörü: Doç. Dr. Tahsin Engin) kitabına verildi. Bunu 2009 yılında ‘Thermodynamics: An Engineering Approach’ kitabının Türkçe Tercümesi olan ‘Termodinamik: Mühendislik Yaklaşımıyla’ (Çeviri Editörü: Doç. Dr. Ali Pınarbaşı) kitabına verilen ödül takip etti. Son olarak da 2013 yılında Mühendislik alanında TÜBA Bilimsel Eser Çeviri Ödülü ‘Differential Equations for Engineers and Scientists’ kitabının Türkçe tercümesi olan ve diğerleri gibi İzmir Güven Kitabevi tarafında basılan ‘Mühendislik ve Temel Bilimler için: Diferansiyel Denklemler’ (Çeviri Editörü:  Prof. Dr. Tahsin Engin) kitabına verildi. 

Üniversitemize Ekim 2012’de katılan Prof. Çengel’in kendisi de ASEE (Amerika Mühendislik Eğitimi Birliği) tarafından verilen ‘Seçkin Yazar’ ödülünü iki defa almıştı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, öğretim üyemizin bu başarısından dolayı büyük memnuniyet içinde olduğunu ifade ederek tebriklerini iletti.

 


8.8.2014