ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Rektörümüz Avrupa İkincisini Makamında Ağırladı

Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2.sınıf öğrencisi Yunus Emre Dede, 17-22 Haziran 2014 tarihlerinde, Polonya’nın Katowice kentinde gerçekleşen...

Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2.sınıf öğrencisi Yunus Emre Dede, 17-22 Haziran 2014 tarihlerinde, Polonya’nın Katowice kentinde gerçekleşen Gençler Avrupa Şampiyonası serbest güreşte 120 kg. ağırlığında güreşerek üstün başarı gösterip Avrupa ikincisi oldu.
38 Avrupa ülkesinin katıldığı turnuvada ilk turu bay olarak geçiren öğrencimiz, çeyrek finalde Yunan sporcuyu, yarı finalde de Macar sporcuyu mağlup ederek finale çıkmaya hak kazandı. Finalde rakibine üstünlük sağlayamayan Yunus Emre gümüş madalyayı ülkemize getirdi.
Başarılarını azimle çalışmaya borçlu olduğunu söyleyen Yunus Emre Dede, Türkiye’yi Gençler Avrupa Şampiyonası’nda, temsil etmekten dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederken,  hedefinin 2016 RİO Olimpiyatları’na gitmek ve şampiyon olmak olduğunu belirtti.
Gençler Avrupa Şampiyonası’nda 2.olan Yunus Emre kendisine destek veren Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’na, BESYO Müdür Yrd. Mehmet Özdemir’e, Güreş İl Temsilcisi Mehmet Yörük’e, Federasyon Başkanı Hamza Yerlikaya’ya ve başarısının arkasında olan ailesine sonsuz teşekkürlerini dile getirdi.
Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu öğrencimizi tebrik ederken, başarısının Türkiye adına gurur verici olduğunu ve nice şampiyonluklar kazanmasını dilediğini belirtti. Güreş İl Temsilcisi Mehmet Yörük Rektörümüzle sohbetinde Üniversitemizde gençlere daha fazla destek verilmesini ve Türk bayrağının bu başarılarla daima dalgalanması gerektiğini söyledi. Yörük, gençlere iyi bir altyapı sağlanması gerektiğini vurgularken, bu sayede hem vatandaşa hem de Türkiye sporuna katkılarının büyük olacağına ifade etti. Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu “Önümüzdeki yıl Üniversitemizde yetenekli sporcuların artacağına, ADÜ’nün isminin daha fazla duyulacağına, daha iyi noktalara geleceğine ve bu sayede uluslararası alanda başarıları daha ileri noktalara ulaştıracağımıza inanıyorum. Öğrencilerimizin, sabırlı, zeki ve başarılı olmaları bizi ileri noktalara ulaştıracaktır.” dedi.
AVRUPA İKİNCİSİNİN YENİ YOLU
BESYO Müdür Yrd. Mehmet Özdemir, Yunus Emre Dede’nin başarısından dolayı ADÜ’ye gelmek isteyen gençlerin sayısının artacağını belirterek önümüzdeki ay Hırvatistan’da yapılacak olan yarışlara katılmak istediklerini söyledi.
YUNUS EMRE DEDE KİMDİR?
Yunus Emre ASKİ Spor Kulübü’nde güreş hayatını devam ettiren bir milli takım güreşçisidir. Ankara Büyük Şehir Belediyesi Spor Kulübü’nün alt yapısına alınmıştır. İbrahim Benek ve Elvan Aktepe antrenörleri yönetiminde çalışmalarını sürdürmüştür. 2012 yılından bu yana Türkiye şampiyonu olmuş ve aynı yıl Avrupa şampiyonluğu, Dünya 3’lüğünü kazanmıştır.


26.6.2014