ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Aydın İl Yenilik Platformu Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Aydın İl Yenilik Platformu tarafından düzenlenen değerlendirme toplantısı 24 Haziran 2014 tarihinde Aydın Kahve Bahane Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Aydın İl Yenilik Platformu tarafından düzenlenen değerlendirme toplantısı 24 Haziran 2014 tarihinde Aydın Kahve Bahane Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.
Toplantıya Aydın İl Yenilik Platformu paket liderleri, yönetim birimi üyeleri, Ar-Ge çalışanları proje gönüllüleri, proje çalışanları, proje bursiyerleri, Aydın İl Yenilik Platformu’na bilgi almak için başvuranların katılımı ile gerçekleşti.
Aydın İl Yenilik Platformu Yürütücüsü Prof. Dr. E. Didem Evci KİRAZ açılış konuşmasında “İki seneyi tamamlandık ve burada bir araya gelmemizin sebebi iki seneyi bütün ekip olarak değerlendirmek ve önümüzdeki bir seneyi nasıl değerlendirelim sorusuna cevap bulmaktır.Bu toplantı bundan sonraki 5 yıllık ya da 10 yıllık süreçte yenilik stratejisi ve yenilikle ilgili ilimizde hangi faaliyetler yapılması ile ilgili karar almaya yardımcı olacaktır.” şeklinde konuştu. Kiraz, Platformun internet ağında 1500 kişilik katılımcı grup olduğunu toplantılara katılan, başvuru yapan, gönüllü olarak çalışmak isteyen, projenin temel çalışanları toplamının ise 200 civarında bir gruba ulaştığını vurguladı.
Açılış konuşmasının ardından 2 ve 3 nolu İş Paketi liderleri adına Yrd. Doç. Necmiye Cömertler Şimşir sunumuna Aydın’da bulunan İşletmelerin “Mevcut Analiz Durumu ve Yenilik İhtiyaç Analizi “ ön sonuçlarını anlatarak başladı. İşletmelerin hukuki durumu, işletmelerin faaliyet alanı, çalışan sayısına göre işletme büyüklüğü, Ar-Ge çalışması yapılması durumu, yıllık Ar-Ge harcama miktarı, Ar-Ge harcamalarının işletmenin yıllık satış geliri içindeki payı, İşletmelerin patent başvuru sayısı, İşletmelerin ortak Ar-Ge ya da yenilik çalışması yapma durumu gibi detayları veren bir sunum gerçekleştirdi.
1 ve 6 nolu İş Paketi Lideri Prof.Dr. İsmail Böğrekçi adına toplantıya katılan proje programcısı Hüseyin Abacı gerçekleştirdiği sunumunda Online-Buluş arama motoru, süregiden faaliyetler, sanayi portalı, veri bankası, İş akış ve İç kontrol şemasını anlattı ve yapılması planlananlar hakkında bilgi verdi.
İl Yenilik Platformu kapsamında 4 nolu Eğitim ve Farkındalık Yaratma İş Paket Lideri Prof. Dr. Ali Doğan Bozdağ sunumunda icat konularında genel bilgilendirme yaptı. Yenilikler ve Projeler Şenliği hakkında bilgiler verdi. Şenlikte birinci olan projenin Prof. Dr. Hatice Ertabaklar tarafından desteklenerek, patent başvurusu yapıldığını belirtti. “Hayal kur, içindeki mucidi çıkart!” sloganıyla sunumunu sonlandırdı.
5 nolu İş Paketi Görünürlük ve Farkındalık Yaratma İş Paket Lideri Gülay Gündeay sunumuna bugüne kadar yapılanlar hakkında bilgiler vererek başladı. Aydın Valisi ve Üniversitemiz Rektörünün katılımlarıyla toplam 32 toplantı yapıldığını, Platformun Aydın ili tarafından bilinmesi, kabul edilmesi için görünürlük açısından tüm detayların oluşturulduğunu belirtti. Bugüne kadar bilgi almak için 14 başvuru olduğunu, internet ziyaretçi sayısının şu an 1500 kişi olduğunu sözlerine ekledi.
Toplantı, Paket liderlerinin sunumlarının ardından beyin fırtınası ve soru cevap kısmı ile devam etti ve fotoğraf çekimi ile son buldu. Beyin fırtınasından çıkan fikirlerin hepsi “Aydın İl Yenilik Platformu Strateji ve Eylem Planı” için kullanılmak üzere kayıt altına alındı.


26.6.2014