ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Hastanesi “Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu Yoğun Bakım Üniteleri” Açıldı

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu Yoğun Bakım Üniteleri Açılış Töreni, 19 Haziran 2014 tarihinde Üniversitemiz Hastanesi Ek Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu Yoğun Bakım Üniteleri Açılış Töreni, 19 Haziran 2014 tarihinde Üniversitemiz Hastanesi Ek Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşti.
Törene; Valimiz Erol Ayyıldız,  Devlet eski Bakanı Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu, Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkan V.Evrim Karakoz, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Söke Kaymakamı Mehmet Demirezer, Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkan V.Evrim Karakoz, Aydın İl Emniyet Müdürü Adnan Taştan, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Aydın İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, dekanlarımız, okul müdürleri, hastane personeli ve davetliler katıldı.
Her geçen gün açtığı yeni yoğun bakım üniteleri ile gücüne güç katan Üniversitemiz Hastanesi’nin yoğun bakım üniteleri açılış töreni, sorumlu hekimlerin sunumları ile başladı.
Bir Üniversite Hastanesine Yakışan Şey Deneyimli ve Özel Olabilmek
Nörolojik Yoğun Bakım İnme Ünitesi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Ayça Özkul sunumunda,”Bir üniversite hastanesine yakışan şey, deneyimli ve özel olabilmek. Bu nedenle nörolojik yoğun bakım ünitemiz bizim için ayrı bir önem taşıyor.” dedi ve nörolojik rahatsızlıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Yoğun Bakım Bizim İçin Güzel Bir Başlangıç Olacak
Nöroşirurji Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlu Hekimi Yrd. Doç. Dr. Ali Yılmaz sunumunda, sipinal cerrahi, disk hernileri, kompleks spinal cerrahi, tümör cerrahisi, Kranial Cerrahi,Onkolojik cerrahi, vasküler cerrahi, travma cerrahisi ve endovasküler cerrahini işlemlerinin gerçekleştiğini,5 yıllık bir hedef oluşturduklarını, 5 yılın sonunda Parkinson cerrahisi, Epilepsi cerrahisi, Pediatrik nöroşirurji ünitesi, nöroendokrin cerrahisi ve gama-siberknife ünitesinin olmasını planladıklarını, yoğun bakımın güzel bir başlangıç olacağını düşündüklerini belirtti.
Yoğun Bakımlar Çok Büyük Önem Arz Ediyor
Koroner Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlu Hekimi Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir sunumunda, “Kritik hastaları takip etmemiz için mutlaka iyi donanımlı, yoğun bakımlar olması gerekir ki, o hastaları kabul edip yeterli desteği verip onları iyileştirelim.” dedi ve “Kardiyoloji yoğun bakım ünitesi olmadığı zaman ani kalp krizleri, ölümcül ritim bozuklukları, akciğer ödemi gibi hastalıkların takipleri yapılamaz. Bu sebeplerden yoğun bakımlar çok büyük önem arz ediyor.” sözleriyle yoğun bakım ünitelerinin önemini aktardı.
Çocuk Ölüm Hızının Düşürülmesi İçin Çocuk Yoğun Bakım Ünitelerine İhtiyaç Var
Çocuk Yoğun Bakımı Sorumlu Hekimi Yrd. Doç . Dr. Yasin Bulut sunumunda, çocuk yoğun bakımını, kritik hastalığı olan çocukların tedavisi ile ilgilenen bilim dalı olarak tanımladı ve çocuk yoğun bakım ünitelerinin ortaya çıkışını, gereksinim nedenlerini ve faydalarını anlattı. Çocuk ölüm hızının daha da düşürülebilmesi için çocuk Yoğun Bakım hizmetlerine daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı.
Tüm Bölgeden Hastalarımız Oluyor
Yeni Doğan Cerrahi Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Münevver Kaynak Türkmen, “1970 yıllarında başlayan yeni doğan yoğun bakım üniteleri günümüzde en ileri teknolojinin kullanıldığı üniteler haline gelmiştir.” sözleriyle başladığı sunumunda hastanemiz yeni doğan yoğun bakım ünitelerini tanıttı.
Amacımız: Hastaların İl Dışına Sevkinin Önlenmesi
Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Oğurlu, Sağlık hizmetinin zahmetli ve maliyetli bir hizmet olduğunu vurguladı ve “Aydın’da tek olan 3. basamak hastanemizde yoğun bakım ünitelerini açmaktaki amacımız, hastaların il dışına sevkinin önlenmesi, zaman kaybı ve maddi kayıpları önleyerek hastaların il dışına sevkinde oluşabilecek transfer anındaki risklerden hastaları korumak ve tedavilerini kendi şehirlerinde sürdürmelerini sağlamaktadır.” dedi ve “2010 yılında göreve geldiğimizde ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesinde 42 tane yoğun bakım yatağı mevcuttu. Şu an itibariyle 59 tane daha yoğun bakım yatağı hemşiresi ve ekipmanı ile birlikte hizmet vermeye başlamış durumdadır. Fakat 44 tane daha yatağa ihtiyaçlarımız var. Bu yeni yoğun bakım yataklarımız da açılınca 145 yatağa ulaşacağız.” sözleriyle hastanedeki gelişimi ve hedeflenenleri aktardı.
Çok Sayıda İnsanın Hayatı Kurtulacak

Üniversitemizin gün geçtikçe büyüyen ve yeni işlere imza atan bir kurum olma yolunda hızla ilerlediğini kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Yoğun bakımların yapılmasını çok önemsiyorum. 3. basamak denilen üst düzey hizmeti vererek yoğun bakım hastalarını kurtarabiliyorsunuz. Bu yüzden yoğun bakım üniteleri, üniversite olmanın ve diğer hastanelerden farklı olmanın özelliklerinden bir tanesidir. Bunu el birliği ile sağladığımız için çok mutluyum. Bugüne kadar üniversitemize yaklaşık 30 milyon TL ödeneğin sağlanmasında emeği olan Prof. Dr. Mustafa Sait Yazıcıoğlu hocama sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.
Üniversitemiz Aydın İlinin Göz Bebeğidir

Vali Erol Ayyıldız “Üniversitemiz Aydın ilinin göz bebeğidir. Ona yapılacak yatırım ve emek ne kadar çok olursa Aydın’a ve Türkiye’ye katkı demektir. Üniversiteler aslında illerin görünmeyen ekonomilerinin ve sosyal refah düzeylerinin artmasına vesile olur. Bu anlamda Rektörümüz başkanlığında bu başarıya imza atan ve tüm emeği geçenleri de tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu ve güzel hizmetlerle insanların mutlu ayrılması temennisinde bulundu.

ADÜ Türkiye’nin Saygın ve Gelişmiş Üniversiteleri Arasına Girmiştir
Vali Erol Ayyıldız’ın teşekkür plaketini sunduğu Devlet eski Bakanı Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu, Bakanlığı döneminde ADÜ’de yapılacak olan yeni yatırımlar için devletin yardımlarını devreye sokmaya gayret ettiğini ifade ederek, “Buraya şahsi bir katkım söz konusu değil ancak devletin katkısına vesile olmaya gayret ettim. Bu şekilde modern ve Avrupa standartlarında yapılan böyle hastaneleri görmesi insanı mutlu ediyor. Adnan Menderes Üniversitesi artık gelişmekte olan bir üniversite değil, Türkiye’nin saygın gelişmiş üniversiteleri arasına girmiştir. Özellikle bölgenin önemli bir eğitim kurumu ve sağlık merkezlerinden biri haline geldiğini görüyoruz. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu güzide kurumda çok daha başarılı işlere imza atacağımıza olan inancım sonsuzdur” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyelerinin kurdele kesimiyle “Prof. Dr. Mustafa Sait Yazıcıoğlu Yoğun Bakım Üniteleri” açılışı gerçekleşti ve üniteler gezildi.

Tören, başhekimlik binasında gerçekleşen kokteyl ile sona erdi.

Açılış Töreni Filmini İzlemek İçin Tıklayınız

Doç.Dr.Ayça Özkul'un Sunumu İçin Tıklayınız

Yrd.Doç.Dr.Ali Yılmaz'ın Sunumu İçin Tıklaynız

Yrd.Doç.Dr. Cemil Zencir'in Sunumu İçin Tıklaynız

Yrd.Doç.Dr.Yasin Bulut'un Sunumu İçin Tıklaynız

Prof.Dr.Münevver Kaynak Türkmen'in Sunumu İçin Tıklayınız

Doç.Dr.Mustafa Oğurlu'nun Sunumu İçin Tıklayınız


23.6.2014