ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Veteriner Fakültesi ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne Bağlı Aydın İl Müdürlüğü Arasında Protokol İmzalandı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne Bağlı Aydın İl Müdürlüğü ile Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Dekanlığı arasında yapılacak işbirliğine ilişkin...

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne Bağlı Aydın İl Müdürlüğü ile Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Dekanlığı arasında yapılacak işbirliğine ilişkin esas ve usulleri belirlemek amacıyla hazırlanan protokol, 5 Haziran 2014 tarihinde Rektörlük Senato Odası’nda imzalandı.

Protokol Töreni, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Eren ile Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü Aydın Şube Müdürlüğü adına Şube Müdürü Nihat Andaç’ın katılımıyla gerçekleşti.

Protokol, CITES Sözleşmesi, 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ilgili hükümleri uyarınca; İlimiz sınırları içerisinde çeşitli nedenlerle yaralanan, doğada hasta veya zayıf düşüp ele geçirilen, çeşitli kişilerce yasa dışı olarak doğadan yakalandığı için el konulan ve doğaya salıverilmesine kadar bakılması gereken yaban hayvanları ile taraf olunan uluslararası sözleşmeler gereğince gümrüklerde veya kaçak olarak yurda sokulduğu için el konulan, sirk ve benzeri amaçlarla geçici olarak ithal edilip yeniden ihraç edilmeyen yaban hayvanlarının rehabilitasyonu konusunda çalışmalar yürütülmesini sağlayacak.

Protokol kapsamında Doğal Yaşam Parklarında yaralanan çeşitli hayvan türlerinin Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde tedavisi ve rehabilitasyonu yapılacak ve hayvanların doğaya geri kazandırılması sağlanacak.


10.6.2014