ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde, ‘Brıcker Projesi’ Kapsamında İncelemelerde Bulunuldu

Üniversitemizin, Avrupa Birliği 7. Çerçeve projesi kapsamında kamu binalarının enerji verimli hale getirilmesi amacıyla imza attığı ‘Brıcker Projesi’ kapsamında proje ortakları...

Üniversitemizin, Avrupa Birliği 7. Çerçeve projesi kapsamında kamu binalarının enerji verimli hale getirilmesi amacıyla imza attığı ‘Brıcker Projesi’ kapsamında proje ortakları 29-30 Mayıs 2014 tarihlerinde Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde inceleme amaçlı ziyarette bulundular.

Üniversitemiz, Türkiye’de böyle kapsamlı bir projede yer alan ilk kamu kurumu olma özelliğini taşıyor. Kamu binalarının enerji verimli hale getirilerek enerji maliyetinin düşmesi ve yenilenebilir enerjinin kullanılması amaçlarını taşıyan projeye Üniversitemiz, Aydın Valiliği işbirliğiyle başladı. İspanya’dan ACCIONA’nın yürütücülüğünü yaptığı bu projenin ulusal partnerleri ise Özyeğin Üniversitesi ve Onur Enerji.

Proje partnerleri, kurum temsilcileri ve Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri, Üniversitemiz Hastanesi’nde yapılacak olan imalat işlemleri için hastanenin dış duvar kaplamalarını, trafolarını, kazan dairelerini ve ısıtma soğutma sistemlerini incelediler. Ayrıca, Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Oğurlu’yu ziyaret ederek, hastane hakkında bilgi aldılar.

Proje, Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi A Bloğuna uygulanacak olup proje ile 10 katlı ve 26 bin m2 olan alanda enerjinin verimli hale gelmesi ve yıllık 4 milyon TL olan enerji faturasının 2 milyon TL’ye inmesi hedeflenmekte.

Bu proje ile Üniversitemiz hastanesi ülkemizde AB fonlarıyla enerji verimli hale getirilen tek kamu binası olacak ve diğer kamu binaları için örnek oluşturacak.

 


3.6.2014