ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

“Ortak Eğitim Modeli Uygulaması” Konferansı Gerçekleştirildi

Üniversitemiz tarafından desteklenen Aydın İl Yenilik Platformu ve Aydın Sanayi Odası işbirliğinde, Ortak Eğitim Modeli Uygulaması" konferansı 27 Mayıs 2014 tarihinde Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonu'nda gerçekleşti...

Üniversitemiz tarafından desteklenen Aydın İl Yenilik Platformu ve Aydın Sanayi Odası işbirliğinde, Ortak Eğitim Modeli Uygulaması" konferansı 27 Mayıs 2014 tarihinde Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonu'nda gerçekleşti.

Konferansa, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU, Efeler Belediye Başkanı Mesut ÖZAKCAN, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus ŞAHİN, ASTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan MARAŞ, Aydın KOSGEB Başkanı Turgut GÖZEN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa GÖRGÜLÜ, İl Yenilik Platformu Yürütücüsü Prof.Dr. Emine Didem EVCİ KİRAZ ve çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus ŞAHİN açılış konuşmasında; meslek eğitimin yanı sıra iş yerlerinde elde edilecek pratik bilginin önemine dikkat çekerek "Sanayi Odası olarak Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) kapsamında, çalışmalarımız var. Orta öğretimdeki öğrencilerimize eğitimler vererek, sanayimizdeki fabrikalara nitelikli elemanlar kazandırmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 400 öğrencimize bu yönde eğitim verdik. Geri dönüş olarak yaklaşık yüzde 60'lık bir başarı oranımız var. Günümüzde üniversitelerimiz gayet güzel eğitimler veriyorlar. Ancak aldıkları bu eğitimi gençlerimiz, işyerlerinde isteğimiz seviyede pratikte uygulayamıyorlar. Bunun sebebi de iş yerlerinde pratiklerini yapamamalarından kaynaklanıyor. Bizim gençlerimizin esas sorunu, aldıkları eğitim ile ilgili değil. Aldıkları eğitimi, sanayide uygulama sorunları var. Bunu nedenle de haklı olarak kendilerine öz güvenleri olmuyor. Çünkü sahada sudan çıkmış balığa dönüyorlar. Ne işletmeye faydalı olabiliyorlar ne de faydalı eleman olarak yetişiyorlar. Eğitimin yanı sıra sahada edindiğimiz pratik bilgilerin önemini bilen birisiyim. Buna, çok önem vermeliyiz." dedi.

Konuşmasında; Ülkede, uygulanan mesleki eğitimin, sanayicinin ve piyasanın ara eleman ihtiyacını karşılayamadığını savunan Efeler Belediye Başkanı Mesut ÖZAKCAN da, "Türkiye'de, en önemli eksiklerimizden birisi de mesleki eğitimdir. Ben de Sanat Enstitüsü çıkışlı bir arkadaşınızım. Yıllar önce mesleki eğitimi bitirenler, piyasada çok daha rahat iş yapabilecek bilgi ve donanıma sahip oluyorlardı. Gerçekleştirilen değişimle birlikte mesleki eğitim, sanayicimizin ve piyasanın ara eleman ihtiyacı karşılanamaz hale geldi. Piyasada iş bekleyen işsiz insanımız var. Belli alanda yetişmiş ara elamanımız ise yok. Sanayici, eleman arıyor ama bulamıyor. Bugün ülkemizde uygulanan eğitim düzeyiyle bunu karşılama imkanı bulamıyoruz. Mesleki eğitim daha küçük yaşlarda başlamalıdır. Çocuklar yetenekleri ortaya çıkarılarak yönlendirilmeli ve gelecekte başarılı olabilecekleri eğitimleri almaları sağlanmalı." diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Ortak Eğitim ve Kariyer Geliştirme Koordinatörü Ali Ziya SÜLÜNBE konuşmasına burada bu uygulamayı paylaşmasına olanak sağlanmasında emeği geçen kişilere teşekkür ederek başladı. Ortak Eğitim Modeli uygulamasının üniversitelerine 8 yıl önce getirildiğini tıp fakültesi hariç tüm öğrencilerin bu programdan yararlandığını ve kendi meslekleriyle ilgili  kuruluşlarda 3 sınıf 1 dönem itibari ile çalışmaları sonucu firma tarafından asgari ücret ve üniversite tarafından iş kazaları ve mesleki hastalıklarını kapsayan sigortalarının yapıldığı bir eğitim modeli uygulaması olduğunu anlattı.

Ortak Eğitim Modelinin; Öğrencilerin öğrenimleri sırasında işyerlerinde ücretli çalışmaları ile mesleki gelişmelerini pekiştirdiklerine, üniversite ile sanayi arasında bilgi ve tecrübe yoluyla işbirliği sağlandığına, öğrencilerin kariyer planlamalarında faydalı olduğuna, mezuniyetten sonra kolayca iş bulabildiklerine dikkat çekti. Öğrencilerimizin yüzde 60'ına iş teklifi geliyor. Yüzde 30’u da gittikleri yerlerde işe başlıyorlar." dedi.

Konferans Ortak Eğitim ve Kariyer Geliştirme Koordinatörü Ali Ziya SÜLÜNBEYE Rektörümüz Prof.Dr.Mustafa BİRİNCİOĞLU,Efeler Belediye Başkanı Mesut ÖZAKCAN ve Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus ŞAHİN tarafından  plaket verilmesi ve fotoğraf çekimi ile son buldu. 

 


30.5.2014