ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Adım Üniversiteleri Arkeoloji Bölümü Mezunları Keplerini Tralleis Antik Kentinde Attı

Adnan Menderes Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümleri 2013-2014 Yılı Ortak Mezuniyet Töreni...

Adnan Menderes Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümleri 2013-2014 Yılı Ortak Mezuniyet Töreni 24 Mayıs 2014 tarihinde Tralleis Antik Kenti’nde gerçekleşti.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve Türk bilim dünyasına emeği geçenler ve Soma şehitlerimiz anısına bir dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene; Jandarma Bölge ve Garnizon Komutan V. Yarbay Ahmet Turan Yalçıner, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatci, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı,  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Dekan Yardımcıları, Arkeoloji Bölüm Başkanlarının yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Bu Mutlu Günümüz Yeni Bir Başlangıcın Müjdecisi

Üniversitemiz Arkeoloji Bölümünü 1.’likle bitiren ve aynı zamanda fakültemiz 3.’sü olan Celal Arif Etgü mezun öğrenciler adına yaptığı konuşmasında, “Her sonun bir başlangıç olduğu gerçeğinden hareketle, bu mutlu günümüz aslında hepimize yeni bir hayatın, yeni başlangıçların müjdecisi…Yeni yollar, yeni şehirler ve umut dolu bir gelecek bekliyor hepimizi…” diyerek, eğitim süreçleri boyunca, İngiliz Arkeolog Howard Carter’ın tanımıyla “Harika şeylere” tanık olacak düzeyde, arkeoloji dünyasına adım attıklarını belirtti.

Etgü, “Bugün, bu anlamlı günde diplomalarımızı toprağın karşılıksız bırakmayacağı arkeologlara, toprak uğruna ve toprakta can veren tüm şehitlerimize armağan ediyorum.” sözleriyle konuşmasına son verdi.

Azminiz, Kararlılığınız ve Heyecanınız Hiçbir Zaman Bitmesin

Rektörümüz adına konuşma yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Belge, 22 tane antik kenti topraklarında barındıran Aydın’ın önemli antik yerleşkelerinden Tralleis de yapılan, Adım Üniversiteleri 3. Dönem Arkeoloji Bölümü Mezunları Mezuniyet Töreni’nde emeği geçen ve arkeoloji bilim alanına kazandırılacak gençlerin yetiştirilmesinde emek sarf eden tüm öğretim üyelerine teşekkürlerini iletti. Belge, bu mezuniyetleri arkeoloji bölümlerinin birbirleriyle ilişki ve iletişimlerini kuvvetlenmesi açısından çok önemsediğini aktardı.

Prof. Dr. Ali Belge öğrenci ve velilere, “Sevgili veliler 4 yıl önce bize emanet ettiğiniz çocukları, bu gün koltuklarının altında birer meslek diplomasıyla sizlere sağlıklı bir şekilde teslim etmekten dolayı son derece mutluyuz. Değerli öğrenciler sizler tarihin karanlık sayfalarında araştırılıp bulunmak üzere bekleyen bilgileri, belgeleri çıkartacaksınız. Azminiz, kararlılığınız ve heyecanınız hiçbir zaman bitmesin.” sözleriyle seslendi.

Arkeoloji Bölümleri Bizim Dünyaya ve İnsanlığa Açılan Penceremizdir

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatci, arkeoloji öğrencilerine ve hocalarına, gayretli çalışmalarından ve açmış oldukları yeni ufuklardan dolayı teşekkür ettiği konuşmasında, arkeoloji bölümlerinin dünyaya ve insanlığa açılan penceremiz olduğunu ifade etti.

Saatçi, “Arkeoloji çalışması yapan sizler, insanlığın toprak altında gömülmüş olan sırlarını oradan çıkarıp, insanlığın atacak olduğu yeni adımlara ışık tutan birer fenersiniz. Bu bakımdan yaptığınız iş insanlık adına çok kutsal bir iştir. Hepinizi tebrik ediyorum.” sözleriyle mezun öğrencilere seslendi.

Yer Altında Yaşayan Antik Kentleri Gün Işığına Çıkarmalıyız

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Ege Bölgemizin tarihi eserler ve antik kentler bakımından çok zengin olduğunu belirtti ve “Tarihin derinliklerine bakıldığı zaman, insanların ve toplumların yaşamış oldukları kültürler değerlendirilmektedir.” diyerek arkeoloji bölümünün önemini belirtti.

“Yer altında yaşayan bu antik kentleri günışığına çıkarmalıyız!” diyen Harmandar, bunun ancak üniversitelerin öncülüğünde yapılabileceğini vurguladı ve “Bu toprağın altında yaşayan tarihi kentleri günışığına çıkarırken hem Anadolumuzun medeniyetlerini ortaya çıkaracağız, hem de ülkemize turizm açısından yeni değerler katacağız.”  dedi

Harmandar, “Sevgili gençler,  arkeoloji günümüzde artık bir marka bölüm olmaya doğru gitmektedir. Arkeolojinin geleceği açıktır. Zorlu çalışmaların sonunda bugün,  mezuniyeti hak ettiniz. Hepinizi tebrik ederim.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Yerin Altı, Yerin Üstünden Daha Çok Araştırılmaya Muhtaç

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, ADIM Üniversiteleri Birliği’nin 417 bin öğrenciden oluştuğunu ve bu öğrenciler açısından faydalı olabilecek ortak çalışmalar geliştirilip, yürütüldüğünü belirtti.

Bağcı, her ay farklı bir Adım Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantılarda, o bölgenin öncelikli olan sorunlarına uluslararası ve bilimsel düzeyde çözüm önerileri getirdiklerini ve bu önerinin sonuçlarını, bilimsel yayın patent ve diğer çıktılarla süsleyerek, Adım Üniversitelerini dünyaya duyurmak ve yüksek öğretim kurumunun kurallarından olan uluslararasılaşma sürecini tamamlamak amacında olduklarını aktardı.

Bağcı, “Yerin altının, yerin üstünden daha çok araştırılmaya muhtaç ve gelecek nesillere bırakılacak mirasın odak noktası olduğunu gördük.” dedi ve Adım Üniversiteleri Birliği olarak; lediya bölgesinde arkeolojik araştırma enstitüsü, Üniversitemizin de birimlerinin olduğu bölgede Akdeniz dilleri enstitüsü,  Afyon, Kütahya, Balıkkesir bölgesini kapsayan bölgede termal turizm, termal tedavi araştırma enstitüsünün en yakın zaman kurulması amacını güttükleri müjdesini vererek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından; Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 1.’si Belma Günal’a, başarı belgesi ve hediyesini Garnizon Komutan V. Yarbay Ahmet Turan Yalçıner, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 1.’si Erman Ersel Evgin’e başarı belgesi ve hediyesini Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Pamukkale Üniversitesi örgün öğretim 1.’si Fatma Kaplan’a başarı belgesi ve hediyesini Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Pamukkale Üniversitemiz 2. öğretim 1.’si Ünal Şakak’a başarı belgesi ve hediyesini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Üniversitemiz örgün öğretim 1’si Celal Arif Etgü’ye başarı belgesi ve hediyesini Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatci, Üniversitemiz 2. öğretim 1.’si Ece Soydan’a başarı belgesi ve hediyesini Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Belge verdi.

Tören, mezun öğrencilere, hocaları tarafından başarı belgelerinin verilmesi ve keplerin atılmasının ardından, Üniversitemiz Arkeoloji ve Tiyatro Topluluğu öğrencilerinin hazırladığı “Troia İçinde Vurdular Beni” isimli tiyatro oyununun sahnelenmesiyle devam etti.

Büyük beğeni toplayan oyunun sona ermesiyle gerçekleşen, ikram ile tören sona erdi.

Mezuniyet Törenini İzlemek İçin Tıklayınız

 


28.5.2014