ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Prof. Dr. Mehmet Çelik Yakın Tarihimizi Anlattı

Üniversitemiz Rektörlüğü ve Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlemiş olduğu Prof. Dr. Mehmet Çelik’in konuşmacı olarak yer aldığı “Adnan Menderes ve Türk Demokrasisinin Gelişimi”...

Üniversitemiz Rektörlüğü ve Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlemiş olduğu Prof. Dr. Mehmet Çelik’in konuşmacı olarak yer aldığı “Adnan Menderes ve Türk Demokrasisinin Gelişimi” konulu konferans, 14 Mayıs 2014 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Çetin, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Aydın İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, Üniversitemiz öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Türk Tarih Profesörü ve İslam Bilgini Prof. Dr. Mehmet Çelik konuşmasında, 2. Dünya Savaşı döneminde Türkiye’nin konumu, çok partili sisteme geçiş ve etkileri, bunun akabinde Demokrat Parti dönemi ve Adnan Menderes’in yönetimi olmak üzere yakın tarihimiz hakkında bilgiler verdi.

Geçmişin İyi ve Kötü Yönlerinden Dersler Çıkarılmalı

Prof. Dr. Mehmet Çelik geçmişin iyi ve kötü yönlerinden dersler çıkararak, günün şartlarına uyum sağlamak gerektiğini vurguladı ve ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir!’ sözünden daha iyi milli iradeyi ifade eden bir söz olmadığını belirtti.

Adnan Menderes’in oldukça tahsilli ve kültürlü olduğunu,  halkla yakın iletişim ve ilişki halinde olduğunu ifade eden Çelik, “Adnan Menderes, Türk siyasetçileri içinde, halk tarafından en çok sevilen ve halkı yakından tanıyan ve anlayan siyasetçilerin başında gelir.” şeklinde konuştu.

Katılımcılar, televizyon programlarından aşina oldukları Prof. Dr. Mehmet Çelik’e sorularını yönelterek, yakın geçmiş hakkında merak ettiklerinin cevaplarını buldular.

Konferans; Prof. Dr. Mehmet Çelik’e, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun plaket, Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan’ın çiçek takdimi ile son buldu.

Konferansı İzlemek İçin Tıklayınız

 


16.5.2014