ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Avrupa ve Türkiye’nin En Büyük Deniz Balığı Üreticisi Kılıç Deniz Ürünleri İth. İhr. Tic. A.Ş. Firması ile Protokol İmzalandı

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük deniz balığı üreticisi Kılıç Deniz Ürünleri İth. İhr. Tic. A.Ş. firması ile Üniversitemiz Ziraat Fakültesi, Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü...

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük deniz balığı üreticisi Kılıç Deniz Ürünleri İth. İhr. Tic. A.Ş. firması ile Üniversitemiz Ziraat Fakültesi, Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Deniz Çoban’ın Üniversite Sanayi İşbirliği kapsamında yapmış olduğu danışmanlığa istinaden hazırlanan protokol, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu ve Kılıç Deniz Ürünlerinin Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Bozan ve Kuluçhaneler Direktörü Serkan Ilgaz’ın katılımıyla 6 Mayıs 2014 tarihinde Üniversitemiz Rektörlük Senato Salonu’nda imzalandı.

Üniversitemiz ile Kılıç Deniz Ürünleri arasında imzalanan sözleşme ile yaklaşık değeri  300.000 TL’yi bulacak olan “İç Su Balıkları Araştırma ve Uygulama Birimi” hem öğrenci uygulamalarında kullanılması hem de bilimsel faaliyetlerin geliştirilmesi amacıyla Kılıç Deniz Ürünleri tarafından kurulacaktır. Kurulan bu tesiste başta alternatif iç su balıkları üretimi olmak üzere yeni üretim sistemleri ve alternatif enerji kaynaklarının su ürünlerinde kullanımı araştırılacaktır.

Kılıç Deniz Ürünleri, 22 Üniversite Arasından Bizi Tercih Etti

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi, Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Çoban, fakültenin 3 yıldır Kılıç Deniz Ürünleri’yle danışmanlık, sanayi ve ar-ge projeleri olmak üzere farklı çalışmaları büyük verimlilikle yürüttüklerini, iç su balıkları üretimi ile ilgili protokolün bu çalışmaların ürünü olduğunu vurguladı.

Amacımız Su Ürünlerinde, Aydın’ın Marka Değer Olması

Doç. Dr. Deniz Çoban, “Kılıç Deniz Ürünleri firması bize gerekli altyapı konusunda oldukça yardımcı oldu. İç su balıklarının üretimi konusunda Aydın’ın büyük bir potansiyele sahip olduğu kanısına vardık. Bu konuda karşılıklı konuşmalar sonucunda Kılıç Deniz Ürünleri Firması 22 tane su ürünleri mühendisliği eğitimi veren üniversite arasından bizi tercih etti. Altyapı olarak Ziraat Fakültemizde yeraltı suyu çıkan bir bölüm içinde, bin metrekare gibi bir alanı, ‘İç Su Balıkları Araştırma ve Uygulama Birimi’ haline getirmek için bugün bir araya geldik.” şeklinde konuştu ve “Amacımız Aydın bölgenin gelişmesi su ürünlerinde hızlı bir şekilde Aydın’ın marka değer olabilmesi. Bu çalışma umarım fakültemize, Üniversitemize, Aydın’a ve ülkemize hayırlı olur.” sözleriyle konuşmasına son verdi.

Türkiye, 110 Bin Tonla Alabalık Üretiminde Avrupa’da Lider

Yılladır kültür balıkçılığı sektöründe faaliyet gösterdiklerinin altını çizen Kılıç Deniz Ürünleri Firması Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Bozan, “Bu proje iç su balıklarının hangi türlerinin, Türkiye’de üretilebileceğini, atıl kalan iç su alanlarının ve  atıl dönemlerdeki ala balık işletmelerinin nasıl daha karlı hale gelebileceğinin araştırıldığı bir proje olacak. Yapılan çalışmalarla mevcut yatırımların faal halede tutulması, genel karlılık, istihdam ve ihracat amaçlanmakta.” sözleriyle projeyi anlattı.

Bozan,  “Alabalık sürekli soğuk suya ihtiyaç duyan bir balık. Türkiye, 110 bin tonla alabalık üretiminde Avrupa’da lider. Biz daha farklı neler yapabiliriz derken, hocamla karşılaştık. Bu işi yapmaya karar verdik. İmzalanan bu protokol ile hem balık üretimine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacağız.” diye konuştu. 

Üniversitenin Akıl Teriyle, İş Adamlarının Alın Teri Birleşmeli

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, “Üniversitenin akıl teri ile iş adamının alın terinin bir araya gelip, birleşerek bir katma değer oluşturması gerekiyor. Sizler çok uzun süredir bunun en güzel örneklerini veriyorsunuz. Yakın gelecekte de sizlerin yapacağınız yatırımlarla bunun çok daha üst seviyelere taşınacağını anlıyoruz. Her iki kurum için de gelecekte çok verimli olacağına inandığımız çalışmalar için Kılıç Grubuna teşekkürlerimizi sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Toplantı, protokolün imzalanmasının ardından son buldu.

Protokol Törenini İzlemek İçin Tıklayınız

 

 

 


7.5.2014