ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Kanser Üzerine Araştırmalarıyla Ünlü Bilim Adamı Üniversitemiz Öğretim Üyeleriyle Buluştu

Üniversitemizin düzenlemiş olduğu Prof. Dr. Miral Dizdaroğlu’nun NIST (National Institute of Standards and Technology) Fellow konuşmacı olarak yer aldığı “Oksidatif DNA Hasarı, DNA Onarımı ve Kanser” konulu konferans...

Üniversitemizin düzenlemiş olduğu Prof. Dr. Miral Dizdaroğlu’nun NIST (National Institute of Standards and Technology) Fellow konuşmacı olarak yer aldığı “Oksidatif DNA Hasarı, DNA Onarımı ve Kanser” konulu konferans, 30 Nisan 2014 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleşti.

Konferansa; Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Çetin,  öğretim üyelerimiz ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; Prof. Dr. Miral Dizdaroğlu’nu Üniversitemizde görmekten büyük memnuniyet duyduğunu dile getirerek, “Bilimi sevmede, bilimi öğretmede kendisi çok mahir bir kişidir. 2.5 yıl kendisi ile çalışma olanağı bulmuş olduğum için kendimi şanslı addediyorum. Bize öğrettikleri için kendisine minnetlerimi ifade etmek istiyorum.” dedi.

1967 yılında Ankara Üniversitesi’nden kimya mühendisi diplomasıyla mezun olan Prof. Dr. Miral Dizdaroğlu birçok kurumda akademik çalışmalar yürütmüş, çok sayıda derginin editöryal boyutunda görevli olmuş ve birçok bilimsel ödül almıştır. Bu ödüllerden başlıcaları ise; Birleşik Devletler Ticaret Bakanlığı’ndan almış olduğu gümüş ve altın madalyalardır.

Bugüne kadar almış olduğu atıf sayısı yaklaşık 16500, H-indeksi ise 66 olan Prof. Dr. Miral Dizdaroğlu sunumunda, DNA hasarına hücrenin verdiği yanıtlar, DNA onarıcı enzimleri hakkında bilgi verdi ve DNA onarımında kullanılan yöntemleri kematorapi, radyosyon ve cerrahi operasyon olarak kategorileştirdi.

DNA hasarının onarımı üzerine çalışan ve bunların insan hastalıklarıyla olan ilişkilerini araştıran Dizdaroğlu tamamı İngilizce olan sunumunu dinleyicilerle paylaştı ve DNA bazında birçok değişikliğin aynı anda olabileceğini, bunun da yaşayan bir hücre için büyük bir sorun oluşturabileceğini, mutasyonlar sonucu hastalık süreçlerinin başlayabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Miral Dizdaroğlu’nun, “Amacımız DNA Hasarı ve onarımı üzerine bilimi daha ileri götürmek .” diyerek konuşmasını tamamlanmasının ardından soru-cevap bölümü gerçekleşti.

Konferans;  Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun, Prof. Dr. Miral Dizdaroğlu’na çiçek ve plaket takdimi ile sona erdi.


2.5.2014