ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı Ağırladık

Üniversitemizin düzenlediği Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşmacı olarak yer aldığı Söyleşi programı 29 Nisan 2014 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleşti...

Üniversitemizin düzenlediği Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşmacı olarak yer aldığı Söyleşi programı 29 Nisan 2014 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleşti.

Söyleşiye; Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, İlimiz Vali Yardımcıları Hayrettin Çiftçi ve Alper Faruk Günge, İl Emniyet Müdürü Adnan Daşkın, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. A. Seda Saracaoğlu, Prof. Dr. Ali Belge ve Prof. Dr. Mustafa Çetin, Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Fakülte Dekanları, Yüksekokul Müdürleri, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. 1000 kişilik salonu, yaklaşık 1500 konuğun doldurmasıyla salonda yer kalmaması üzerine Prof. Dr. İlber Ortaylı öğrencileri sahneye çağırdı ve öğrenciler söyleşiyi sahneden dinledirler. Söyleşi, sonuna kadar dinleyicilerin yoğun ilgisiyle devam etti.

Üniversiteler Dünyaya Açılım Sağlamayı Temin Eder

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Üniversitemize 3. gelişi olduğunu ver her gelişinde Üniversitemizi daha da gelişmiş gördüğünü ve buna çok memnun olduğunu belirtti. Ortaylı öğrencilere seslenerek, “Üniversitenizi sevmeniz, geliştirmeniz lazım. Üniversitenin şehir hayatını etkilemesi gerekir. Ayrıca gelişen Üniversiteler dünyaya açılım sağlamayı temin eder.” dedi.

Türk Medeniyeti Askerlik Üzerinde Durur

Ortaylı, her milletin kendisine göre bir yapısı olduğunu Türk medeniyet ve yaratıcılığının askerlik üzerine kurulu olduğunu ifade etti. Ordunun en büyük yararının, askerlerin farklı dilleri öğrenebilmesi olduğunu vurgulayan Ortaylı, birçok meslek erbabının, müzisyen ve devlet bilgininin bu ordularda yetiştirildiğini belirtti.

Bir Milletin Zihniyeti Ancak O Milletin Dilini Öğrenerek Kavranabilir

Farklı dilleri öğrenmenin gelişim açısından çok büyük önem taşıdığını belirten Ortaylı, “Bir milleti tanımadan, onun yazdıklarını okumadan hiçbir şekilde onu öğrenmeniz mümkün değildir. Bunu da ancak dillerini öğrenerek yapabiliriz. Bu sebepten ötürü farklı dilleri bilmek çok mühimdir.” şeklinde konuştu.

Ortaylı, insanların kimliklerine sahip çıkmaları ve bu kimlikleri korumaları gerektiğini vurguladı ve “Milletler şehirlerinin tarihi ve hikayeleriyle yaşarlar. Dil öğrenmek, coğrafya ve tarih bilmek; bunlara göre etrafımızı değerlendirmek zorundayız. Bunu en iyi yapabileceğiniz, tarihi en doğru öğrenebileceğiniz bir üniversitedesiniz. Bunun kıymetini bilin.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Yoğun katılımın gözlemlendiği ve bilgi aktarımın çok verimli geçtiği söyleşi, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

 

 

 


30.4.2014