ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastaları, Hayallerini Çizdi

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nın çocuk hastaları için düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Canlı Resim Etkinliği...

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nın çocuk hastaları için düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Canlı Resim Etkinliği 24 Nisan 2014 tarihinde Üniversitemiz Hastanesi yemekhanesinde gerçekleşti.

Hasta Bir Çocuk Güler Yüzlü İnsanların Arasında İyileşirse, Dünyanın Yaşamaya Değer Olduğunu Öğreniyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferah Sönmez etkinliğin başlangıcında yaptığı açılış konuşmasında, bilimsel olarak ve günümüzde Birleşmiş Milletlerin de kabul ettiği gibi 0-18 yaş arasının ‘çocuk’ olarak kabul edildiğini belirterek, “Toplumun en değerli varlıkları ve geleceği olan çocuklarımızın  bedenen ve ruhen sağlıklı yaşamalarını  sağlamak ve onlara sağlıklı yaşayacakları bir dünya bırakmak, başta biz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı hekimlerin olmak üzere tüm yetişkinlerin görevi.  Hastalık onlara hiç yakışmasa da, çocuklarımızın zaman zaman hastalanmaları kaçınılmaz olabiliyor.  Üniversite hastanelerinin payına da biraz daha ağır ve uzun süreli olabilen yan dal uzmanlık gerektiren hastalıklar düşüyor. Çocuklarımızın hastalıklarını teşhis etmeye çalışırken ve tedavi ederken sevmedikleri tattaki ilaçlarla, iğnelerle diyetlerle zaman zaman onları üzmek zorunda kalıyoruz. O zor dönemlerinde çocuklarımızı ayakta tutan ise aileleri, hastanedeki doktor, hemşire ve personelin yakın ilgisi ve sevgisi. Eğer hasta bir çocuğumuz açık kalpli, güler yüzlü ve anlayışlı insanların içinde iyileşirse, dünyanın gerçekten yaşamaya değer güzel bir yer olduğunu öğreniyor.” şeklinde konuştu.

Sönmez, Atatürk’ün  23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılımı ile halkımızın yönetime katılmasının sağlandığı bu anlamlı günü çocuklara armağan ettiğini ve ‘Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir, bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.’ sözleriyle çocuklara verdiği önemi belirtiğini ifade etti.

Çocuk hekimleri olarak hasta çocukları iyileştirebilmek için  ellerinden geleni yaptıklarını belirten Sönmez, “Kutlamamız gereken milli ve dini bayramlarda ve diğer  özel günlerde  hasta çocuklarımızın   hoşça vakit geçirmelerini sağlamaya çalışıyoruz.” dedi ve çocuklara şöyle seslendi; “Sevgili çocuklar, bugün sizden istediğimiz, kendi hayal ettiğiniz güzel dünyanızı istediğiniz gibi boyamanız. İzmir Ödemiş’ten sizler için gönüllü olarak gelen emekli tarih ve felsefe öğretmeni olan ve özellikle yaptığı birbirinden güzel kadın efe resimleri ile de ünlenen Ressam Mustafa Ali Kasap’a çok teşekkür ederiz. Onunla birlikte canlı resim sunumunda hem çok şey öğrenecek, eğlenecek ve güzel şeyler üreteceksiniz. İzin verirseniz yaptığınız resimlerinizi kliniğimizde asarak, sizden sonra hastaneye yatacak çocukların da sizin hayallerinizi paylaşmalarını istiyoruz.”

Etkinlikte, Aydın Kadın Efeler Derneğinin sağladığı efe giysisini giymeye ve modellik yapmaya periton diyalizi hastası kız çocuğu gönüllü oldu ve Ressam Mustafa Ali Kasap’ın tuvaline çok güzel bir şekilde yansıdı.

Etkinliğe katılan 50 kadar çocuk hasta da ellerine aldıkları fırçaları ile gördükleri rüyalarını resim kartonlarına büyük bir hevesle yansıttılar. Ege türküleri eşliğinde süren ve tüm çocukların çok mutlu olduğu etkinlikte çocuklarımıza ayrıca Aydınlı resim öğretmeni Vildan Altınok ve Türk Tıp Öğrencileri Birliği üyesi, birinci sınıf tıp öğrencileri de yardımcı oldu.


29.4.2014