ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

AB Projesi ile Üniversitemiz Hastanesi Enerji Faturaları Yarıya İnecek

Üniversitemiz, Avrupa Birliği 7. Çerçeve projesi kapsamında kamu binalarının enerji verimli hale getirilmesi projesine imza attı. Bu proje ile Üniversitemiz hastanesi ülkemizde AB fonlarıyla enerji verimli...

Üniversitemiz, Avrupa Birliği 7. Çerçeve projesi kapsamında kamu binalarının enerji verimli hale getirilmesi projesine imza attı. Bu proje ile Üniversitemiz hastanesi ülkemizde AB fonlarıyla enerji verimli hale getirilen tek kamu binası olacak ve diğer kamu binaları için örnek oluşturacak.

Kamu binalarının enerji verimli hale getirilerek enerji maliyetinin düşmesi ve yenilenebilir enerjinin kullanılması amaçlarını taşıyan projeye Aydın Valiliği işbirliği ile başlayan Üniversitemiz, Türkiye’de böyle kapsamlı bir projede yer alan ilk kamu kurumu olma özelliğini taşıyor. İspanya’dan ACCIONA’nın yürütücülüğünü yaptığı bu projenin ulusal partnerleri Özyeğin Üniversitesi ve Onur Enerji.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Ali Çengel’in çabalarıyla yürütülen proje, Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi A Bloğuna uygulanacak olup proje ile 10 katlı ve 26 bin m2 olan alanda enerjinin verimli hale gelmesi ve yıllık 4 milyon TL olan enerji faturasının 2 milyon TL’ye inmesi hedeflenmekte.

Birçok kamu ve özel araştırma kuruluşlarının da yer aldığı projenin merkezinde Avrupa’da üç ülkede kamuya ait binalarda birer örnek uygulama yapılması. Türkiye, İspanya ve Belçika’da uygulanacak projenin toplam bütçesinin 13 milyon Euro olduğunu bu bütçeden Üniversitemiz için ayrılan 2 Milyon Euro’nun; 1.400.000’ini AB, 600.000’ini proje partnerlerimiz Aydın Valiliği ve İl Özel İdaresi’nin karşılayacağını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; “Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi tamamen modern bir görünüm kazanacak, hem içeriği sağlamlaştırılacak, hem alımlı bir görünümü olacak. Bu projeyle; tüm binada mantolama olacak, ısı esanjörleri takacağız, termostat sistemi yenilenecek. Pencereler yazın aşırı miktarda güneş alıyor ışığı kesmeden yazın klimayı düşürmek için filmler takılacak. Ayrıca yeni geliştirilen parabolik güneş kollektörleriyle su 300 dereceye ısıtılacak ve bu enerjiden hem elektrik üretilecek hem de hastanenin ısıtma ve sıcak su ihtiyacı kısmen karşılanacak. Proje kapsamında ilk etapta takılacak enerji ölçme ve izleme sistemleriyle detaylı enerji ölçümleri yapılacak ve tüm analizler somut verilere dayalı olarak yapılacak. Sonunda hastane hem daha az enerji tüketir hale gelecek hem de kullandığı elektrik ve ısının bir kısmı güneşten gelecek” söyleriyle projeyi anlattı.

Enerji Verimliliğinde Örnek Olacağız

Üniversitemiz, Aydın Valiliği ve İl Özel İdare arasında 21 Mart 2014 tarihinde proje ortaklığı protokolünün imzalandığını, Aydın Valiliği bünyesinde var olan AB Ofisi çalışmalarıyla projenin tanıtımı ve yaygınlaştırılma çalışmalarının yapılacağını belirten Rektörümüz, “Binanın 2 yıl performansı takip edilecek, tasarruf olma özelliğini taşıyan çalışmalar belgelenecek. Bundan sonra da diğer binaların da enerjilerinin verimli hale gelmesi için bu proje örnek oluşturacak.” diyerek projenin sonraki aşamaları hakkında bilgi verdi.

Birincioğlu; projenin sonunda diğer kamu kuruluşlarının Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ndeki uygulamaları örnek alarak kendi binalarını da enerji verimli hale getireceklerini, ve bu yaygınlaşma ile enerji tüketimimizi ve yılda 60 milyar dolara varan enerji ithalatımızın azalacağını, bunun da çevreye ve cari açığa olumlu katkı yapacağını vurguladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; yerel proje partnerlerimiz Aydın Valiliği, Aydın İl Özel İdaresi’ne ve bu projenin oluşmasında büyük emeği geçen Mühendislik Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengel’e değerli katkılarından dolayı teşekkürlerini ileterek bu projenin tüm Aydın halkı için faydalı olması temennisiyle sözlerine son verdi.

 


24.4.2014