ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Uluslararası İstanbul Karbon Zirvesi, Üniversitemiz Öğretim Üyesi Başkanlığında Gerçekleşti

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 3-5 Nisan 2014 tarihleri arasında yapılan İstanbul Karbon Zirvesi, Üniversitemiz Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Etem Karakaya’nın...

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 3-5 Nisan 2014 tarihleri arasında yapılan İstanbul Karbon Zirvesi, Üniversitemiz Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Etem Karakaya’nın Organizasyon Komitesi Başkanlığında gerçekleşti.

         Zirveye; Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Tabi Kaynaklar, Orman ve Su İşleri, Gıda ve Tarım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji ve Ekonomi Bakanlıklarının yanı sıra 20’ye yakın alanında uzman kamu ve özel kuruluş destek sağladı.

         Uluslararası nitelikte ülkemizde ilk olan İstanbul Karbon Zirvesi’nde, ülkemizde henüz yeni tartışılmaya başlanan karbon yönetimi, karbon piyasaları, temiz enerjiye geçiş ve ülkenin enerji politikaları tartışıldı.

         Zirve açılış konuşmasında Doç. Dr. Etem Karakaya; “Tüm dünyanın karşılaştığı en büyük problemlerden birisi olarak görülen iklim değişikliğine neden olan seragazı emisyonlarını azaltmak için gelişmiş ülkelerin yanında gelişmekte olan ülkelerin de çaba sarf etmesi gerekmektedir.” dedi ve bu zirvede iklim değişikliği müzakerelerinde son gelişmeler, karbon yönetimi, yenilenebilir enerjiye geçiş, enerji finansmanı ve bu alanda enerji-yoğun sektörlerin ne tür önlemler alabileceğine yönelik konuların uluslararası ölçekte yetkin politika-yapıcılar, sektör uzmanları ve akademisyenler tarafından değerlendirileceğini belirtti.

         İstanbul Karbon Zirvesi’ne;  OECD, Avrupa Komisyonu, Dünya Bankası, BM, EBRD, IETA gibi birçok uluslararası kuruluştan uzmanlar ile Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinden birçok tanınmış akademisyen konuşmalarıyla katkı sağladı.

         Kamu kuruluşları, enerji alanında çalışmalar yürüten sektörler ve üniversitelerden 700’ün üzerinde katılımcı sayısı ile zirveye ilgi yüksekti. Oldukça başarılı geçen zirve, yazılı ve görsel medya tarafından da büyük ilgi gördü. İstanbul Karbon Zirvesi öncesi ve sonrasında ulusal gazeteler, TV ve internet medyasında zirve hakkında yaklaşık 500 haber yayınlandı.

Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Etem Karakaya ile yapılan röportajlar NTV, Bloomberg TV, TRT Haber ve Kanal 24 tarafından ekranlara taşındı. Ayrıca Doç.Dr. Etem Karakaya 4 Nisan 2014 tarihli Kanal 24’te yayınlanan “Küresel” programda canlı yayında Selin Şen Saltaş’ın konuğu olmuş ve bu programda dünyada enerji konusunda yaşanan gelişmeler, kayagazı ve iklim müzakereleri konuları konuşulmuştur.

         Canlı yayının tümü www.youtube.com/watch?v=budaFejsafc adresinden izlenebilir


11.4.2014