ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Aydın İl Yenilik Platformu’ndan Müjde: Fikirleriniz Ürüne Dönüşüyor

İki yılını tamamlamak üzere olan Aydın İl Yenilik Platformu Aydın İlinde üstlendiği misyonu başarıyla sürdürüyor. “Fikrinizi ürüne dönüştürmek ister misiniz? Bize gelin, yol gösterelim.” şeklinde duyurulara çıkan...

İki yılını tamamlamak üzere olan Aydın İl Yenilik Platformu Aydın İlinde üstlendiği misyonu başarıyla sürdürüyor. “Fikrinizi ürüne dönüştürmek ister misiniz? Bize gelin, yol gösterelim.” şeklinde duyurulara çıkan Platform mutluluk verici bir gelişme yaşamakta.

Aydın İl Yenilik Platformu’nun Eğitim ve Farkındalık İş Paketi kapsamında, Haziran ayında organize edilen “Yenilikler ve Projeler Şenliği”nde 1. olan İlayda Uğuz’un ‘Uçmayan Masa Örtüsü’ projesinin patent başvurusu Türk Patent Enstitüsü tarafından kabul edildi.

Prof. Dr. Ali Doğan Bozdağ’ın Paket Liderliğini yürüttüğü, Eğitim ve Farkındalık İş Paketi kapsamında ‘İçindeki Mucidi Çıkart’ hedefiyle yola çıktıkları projede, öncelikle ilköğretim öğrencilerinin yaratıcılık kabiliyetlerinin yüksek olması sebebiyle onlara yönelik çalışma ve projeler yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Hatice Ertabaklar ‘Yenilik ve Projeler Şenliği’ 1.’si İlayda Uğuz’la geldikleri noktadan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. İncirliova 50. Yıl İlköğretim Okulu öğrencisi İlayda Uğuz’un projesini orijinal, kullanıma dönük, üretilebilir, yeni ve farklı olarak nitelendiren Prof. Dr. Hatice Ertabaklar’ın sponsorluğuyla gerçekleşen başvuruyla 1 yıllık patent bekleyiş süreci başlamış oldu. Yenilikler ve Projeler Şenliği’nde 1.’liği, ‘Uçmayan Masa Örtüsü’ projesi ile kazanan İlayda Uğuz projesini şu sözlerle anlattı: “Yaz akşamları bir yerde otururken, serinlikten dolayı masa örtüsü uçuyordu, buradan aklıma geldi. Proje için terziden biraz yardım aldım.”

Patente Doğru Adım Atan İlk Proje

Öğrenciler arasında projeler, buluşlar ve fikirlerin üretildiğinin ancak ‘Uçmayan Masa Örtüsü’ projesinin patente yönelen ilk proje olduğunun altını çizen Ertabaklar, “Birçok yaratıcı ve orijinal fikir var, ancak patent yolunda ilerleyemiyorlar bunlara maddi destek gerekiyor. Arzumuz bu durumun maddi destek sağlayabilecek yatırımcıları motive etmesi ve birçok projenin bu adımı atabilmesi.”  şeklinde konuştu.

Projenin patent almasıyla en büyük hedeflerinden birine ulaşmış olacaklarının altını çizen Ertabaklar, “Ben çocukların sergideki hallerini, onların gururlarını, onların zor şartlara rağmen neler düşünebildiklerini görünce gerçekten çok etkilendim. İmkan verilen herkes eminim çok yaratıcı şeyler ortaya çıkaracaktır.” şeklinde konuştu.

Aydın İl Yenilik Platformu Yeni Fikirleri ,  Bu Fikirleri Geliştirecek Uzmanları ve Fikirleri Besleyecek Sponsorları Bekliyor

Platform Yürütücüsü Prof.Dr.E.Didem Evci Kiraz bu gelişmeleri değerlendirirken “En orijinal fikirler bize geliyor, çok mutluyuz, bizi kurumsal bir yapı gibi kabul eden, güvenen, destek veren herkese teşekkür ederiz.” cümleleriyle duygularını paylaştı. Evci Kiraz, Platform potföyünde yer alan fikirlerin ürüne dönüştürülmesi ve piyasaya kazandırılabilmesi için üç ayağa ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Bunlar “fikir sahipleri”, “fikir sahipleri ile eşleştirilebilecek uzmanlar/danışmanlar” ve “fikirlerin piyasaya kazandırılması aşamalarında maddi destek sağlayacak, bu fikirleri sahiplenecek, ürünün piyasasını yaratacak iş adamları/şirketler/firmalar vb.”dan oluşmaktadır. Evci Kiraz önümüzdeki günlerde bu tür eşleştirmeleri sağlamak üzere Aydın’da yer alan kurumsal yapılarla bir çalışmaya başlayacaklarını belirtti.


11.3.2014