ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Valilik-Üniversite-Sektör İşbirliğinde Yenilik Çalışmaları Hızla Devam Ediyor

Bugüne kadar Aydın’da proje ofisi, danışma masası, proje ekipleri vb. organizasyonlarla proje kültürünü arttırmaya çalışan Aydın İl Yenilik Platformu, bu konuda Aydın’daki çeşitli kurum ve kuruluşlarla çalışmalar yürütmektedir.

Bugüne kadar Aydın’da proje ofisi, danışma masası, proje ekipleri vb. organizasyonlarla proje kültürünü arttırmaya çalışan Aydın İl Yenilik Platformu, bu konuda Aydın’daki çeşitli kurum ve kuruluşlarla çalışmalar yürütmektedir.

Aydın Yenilik Alanında Kendinden Emin Adımlarla İlerliyor
Aydın İl Yenilik Platformu Yürütücüsü Prof.Dr.E.Didem Evci Kiraz çalışmalarına tüm Aydın’ın davetli olduğunu belirtirken; “Çok şanslıyız. Sayın Valimiz, Sevgili Rektörümüz bizleri desteklemektedirler. Bugüne kadar bizi anlamaya çalışan, yanımızda olan tüm sektör temsilcilerine teşekkür ederiz. Yeni fikirlerin yönetilmesi-yön verilmesi- hayata geçirilmesi süreçleridir. İnovasyon kelimesi ile hayatımıza giren ve Türkçe karşılığı “yenilik” olan bu konuda Aydın kendinden emin adımlarla ilerlemektedir. Öncelikle Aydın Valiliği ve ADÜ işbirliğinde “yenilik platformu” kurulmuş ve yeni fikirlerin yönlendirilmesi ile ilgili modeller üzerinde çalışılmaktadır. Konunun daha iyi anlaşılması için Haziran ayına kadar sürecek İnovasyon eğitimleri başlamıştır. Birinci eğitim “Ar-Ge ve İnovasyon Yönetimi” konusundadır ve 11 Şubat 2014, saat 09.00-11.00 arasında ADÜ Atatürk Kongre Merkezi Miletos salonunda gerçekleştirilmiştir.” açıklamasında bulundu.

Aydın İl Yenilik Platformu “Ar-Ge ve İnovasyon Yönetimi  Eğitimi” Gerçekleşti
TÜBİTAK Bilimsel ve Teknoloji Ağları ve Platformları Kurma Girişimi Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen, Yürütme Kurulu Başkanlığı’nın Aydın Valiliği, eş başkanlığı ve yürütücülüğünün Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından sürdürüldüğü, Aydın İl Yenilik Platformu ile Ege Üniversitesi EBİLTEM Teknoloji Transfer ofisi işbirliğinde düzenlenen Ar-Ge ve İnovasyon Yönetimi Eğitimi 11 Şubat 2014 Üniversitemiz Miletos Kongre Salonunda gerçekleşti.

Etkinliğe; Üniversitemiz öğretim üyeleri, Aydın İl Yenilik Platformu Yönetim Birimi üyeleri, Paket liderleri, kamu kurum kuruluş personelleri, sektör temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Program Aydın İl Yenilik Platformunun tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Filmin ardından, Aydın İl Yenilik Platformu Eğitim ve Farkındalık Yaratma İş Paket Lideri Prof. Dr. Ali Doğan BOZDAĞ yaptığı açılış konuşmasında, iş paketi faaliyetlerini Prof.Dr. Hatice ERTABAKLAR ile yürüttüklerini “Eğitim ve Görünürlük paketi” altında eğitim toplantılarının ikincisi olduğunu, Ege Üniversitesi EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte düzenlenecek olan eğitimlerin ise ilki olduğunu belirtti ve Ar-ge İnovasyon Yönetimi Eğitim sunumunu yapması için Teknoloji Transfer Ofisi uzmanlarından Doç.Dr.Serdal TEMEL’i kürsüye davet etti.

14 yıllık Ar-Ge İnovasyon ve Üniversite Sanayi İşbirliği konuları üzerine uygulama ve akademik olarak çalışmış olan Doç.Dr.Serdal TEMEL; sunumuna Neden İnovasyon, Neden Ar-Ge diye başladı. 2008-2013 Avrupa Komisyonu’nun, EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi’ni Avrupa’nın en başarılı Teknoloji Transfer Ofisi olarak seçtiğini ve bu bilgi birikimini paylaşmak için bu ve diğer eğitimlerde kendisi ve diğer teknoloji transfer ofisi personelleriyle Aydın İl Yenilik Platformu eğitimlerinde bir araya geleceklerini söyledi.

Doç Dr. Temel “80’li yıllarda hiçbir kurum Ar-Ge ve İnovasyon olarak adım atmamıştır, çünkü o dönem kapalı ekonominin olduğu ve ne üretilirse her şeyin talep gördüğü bu sebeple “ne gerek var“ mantığı üzerine İnovasyon arayışı yoktu, 1980’ler den sonra ise Ekonomik Liberalleşmenin, ticaret, ithalat ve ihracat kapılarını açması sonucunda rekabet ortamının başlaması Ar-ge ve İnovasyon için önemli bir gelişme dönemi başlatmıştır.” dedi.

Sunumunda, “Her buluş Bir Yenilik midir?” sorusuna yanıt arayan Doç.Dr. Temel “buluş araştırma ya da benzeri çalışmalar ile yeni fikirlerin oluşturulması, yenilik ise buluştan bir adım sonra gelen ve ticari olarak uygulanma aşamasıdır.” tanımlamasını yaptı ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeniliğin ürün olarak piyasaya sunulması ve firmaya bir katma değer sağlaması gerekmektedir. Yoksa buluş olarak kalır. AR-Ge; parayı bilgiye dönüştürürken, yenilik bu bilgiyi paraya dönüştüren bir unsurdur.”

Doç.Dr. Temel konuşmasında ayrıca herkesin yapamadığı, farklı olabilmek, yenilikçi çözümler, süreç, ürün, yenilik seviyeleri, yeniliğin beş kuralı, planlama süreçleri ve buluşlarımızın nasıl korunacağı üzerine bilgiler verdi ve sektör firmalarının yenilikleri ve görsel örnekleri ile devam etti.

Sunumun ardından katılımcıların görüşleri alındı ve soruları cevaplandırıldı. Aydın İl yenilik Platformu Eğitim ve Farkındalık Yaratma iş paket liderlerinden Prof.Dr.Hatice ERTABAKLAR’ın Doç.Dr.Serdal Temel’e teşekkür çiçeğini vermesi ve fotoğraf çekimi ile program son buldu.
 


17.2.2014