ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümünden Bir İlk Daha

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü doktorları başarılı işler yaparak bölgenin markası olmaya devam ediyor...

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü doktorları başarılı işler yaparak bölgenin markası olmaya devam ediyor. Daha önce farklı bir merkezde takılan kalp pili bataryasının bağlı olduğu tellerin yerinden çıkarılamaması nedeniyle yüksek riskli olarak açık kalp ameliyatı önerilen hasta Kamil Öksüz kardiyoloji kliniğine başvurdu. Hastanın kalp pili telleri yeni bir yöntem ile Prof. Dr. Tarkan Tekten, Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, Yrd. Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz ve ekibi tarafından küçük bir kesi ile çıkarıldı.

İşlem ile ilgili bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör; hastanın dış merkezde yaklaşık 4 yıl önce sol göğüs bölgesine kalp yetersizliği nedeniyle şoklama özelliği olan kalp pili takıldığını belirtti. Zamanla pil bataryasında enfeksiyon gelişmesi nedeniyle batarya karşı tarafa alınmış. Ancak kalbin içine giden tellerin yapışıklık nedeniyle çıkarılamadığı için cilt altında bırakılmış. Son iki aydır bu teller enfeksiyon ile ciltten dışarıya çıkmış. Bu tellerin çıkarılması için başka bir merkezde açık kalp ameliyatı önerilmiş ancak hastada ağır kalp yetersizliği olduğu için yapılamamış.

Hastanın ilk değerlendirmesini yapan Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör kalbin içine giden toplardamar etrafına yapışmış tellerin ciltten küçük bir kesi yapılarak tabanca şeklinde bir cihaz ile kademeli olarak kesilerek çıkarılabileceğine karar verdi. Hastanın kalp içine yapışmış pil telleri Türkiye’de nisbeten yeni olan bu yöntem ile Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, Prof. Dr. Tarkan Tekten, Yrd. Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz ve ekibi tarafından küçük bir kesi ile çıkarıldı.

Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör, ''Üniversitemizin Kardiyoloji Bölümü olarak değerli ve tecrübeli hocalarımız ile bu tür nadir ve zor işlemler de dahil olmak üzere her türlü girişimi başarı ile yapmaktayız. Üniversitemiz Kardiyoloji Bölümü'nü bölgenin markası yapmak için tüm bilimsel yenilikleri günü gününe takip ederek sürekli çalışmaktayız. Bize yardımcı olan herkese ve ekibimize çok teşekkür ederiz.'' şeklinde konuştu.


11.2.2014