ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nin Temel Atma Töreni Gerçekleşti

Üniversitemiz Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin Temel Atma Töreni, 7 Şubat 2014 tarihinde gerçekleşti.

Üniversitemiz Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin Temel Atma Töreni, 7 Şubat 2014 tarihinde gerçekleşti.
Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin temel atma törenine; Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Erol Ayyıldız, Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Semiha Öyüş, Ali Gültekin Kılıç, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Söke İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer, başta olmak üzere Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, AK Parti İl Başkanı Sadık Atay, İlçe Başkanı Av. Abdullah Yeniusta, Söke Belediye Başkan Adayları Metin Yavuz, Süleyman Toyran ve Yusuf Keremit, fakültelerin yapılmasında katkı sağlayan kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, hayırseverler ve Sökeliler katıldı.

Söke’nin eğitime çok önem veren insanların yaşadığı bir kent olduğunu söyleyen Söke İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer; Toplam maliyeti 8-9 milyon TL’yi bulacak olan Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin yapımı için Sökelilerin el ele vererek yola çıktıklarını belirterek, “Söke’yi bir eğitim ve üniversite kenti yapmak için sözleşmiştik. Allah’ın izniyle ve sizlerin desteği ile inşallah yeni fakülte binamızı da bitireceğiz.” dedi.

Söke’de fakülte yapımına katkı sağlayan herkesi tek tek sayarak teşekkür eden İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer, Şubat ayı toplantısında karar alarak 500 bin TL katkı sağlamayı kararlaştıran Söke Belediye Meclisi’ne Başkan Necdet Özekmekçi nezdinde ayrıca teşekkür etti. Kaymakam Demirezer; Sökelilerin katkılarının devam edeceğine inandığını ifade etti.

“Söke’de Yakın Zamanda 8 Bin, Aydın İlinde 60 Bin Üniversiteli Olacak”

Hayalini kurduğu ve gerçekleşmesi için çaba sarf ettikleri fakültenin temelini atmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; “Söke’de eğitime İşletme Fakültesi, Söke Meslek Yüksek Okulu, Sağlık Yüksek Okulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu olmak üzere 4 okulda devam ediyoruz. Okullarımız SÖKEV tarafından tahsis edilen 5 ve 6 bin m2’lik iki binada hizmet vermektedir. Okul sayımızı 5’e çıkarmak için başlattığımız çalışmalar meyvelerini verdi. İlk fakültesine 26 Ekim 2011’de başlayan kampüsümüz bugün temelini atma heyecanını yaşadığımız Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile büyümeye devam etmektedir. Okulumuz inşaatının 2015 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Mimari, iç mimari, şehir ve bölge planlaması ve endüstriyel ürün tasarımı bölümleri olmak üzere 4 bölüm açılacak, 2016 yılında her bölüm için 100’er öğrenci alımı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Aydın’ın kadim medeniyetlerin yatağı olduğunu ve birçok düşünürü yetiştirdiğini belirten Aydın Milletvekili Semiha Öyüş yaptığı konuşmasında; Geleceğe eser bırakmak adına güzel bir anı yaşadıklarını belirtti. Öyüş; hayırseverler başta olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Aydın Valisi Erol Ayyıldız konuşmasında; “Geleceğimizin teminatı gençlerimize yeni bir ilim irfan yuvası Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Geçmiş yıllarda bir üniversitede görev yaptığını bu anlamda bir eğitim yuvasının temelini atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Emeği geçen herkes, özellikle hayırseverlerimiz sağ olsunlar, onları yürekten kutluyorum.” dedi. Aydın’ı çok sevdiğini her gelişinde müjdeler getirdiğini belirten Bakan Eroğlu; “Aydın ile ayrı bir gönül bağımız var. Bugün Aydın iline 34 müjde verdik, geçmişteki müjdelerimiz ile birlikte müjde sayısını 93’e tamamladık. Aydın’a toplam yatırım miktarı 1 milyar 610 milyon TL” dedi.

Sökeli eski Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu’nun Sökelilere selamını ileten Bakan Veysel Eroğlu; “Sayın Bakanım Sait Bey Söke’ye eli boş gelmemi istemedi. Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi için elimizden gelen katkıyı vereceğim. Buranın bir yükü de artık benim omuzlarımdadır.” dedi.

Konuşmaların ardından başta Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere milletvekilleri ve protokol, edilen duanın ardından ilk harcı dökmek üzere butona birlikte bastılar. Bakan Veysel Eroğlu, fakülte yapımına tarlasını satarak 600 bin TL katkı sağlayan Ayşe Koca’ya çiçek takdim ederek teşekkür etti.


10.2.2014