ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Atatürk’ün Aydın’a Gelişinin Yıldönümü Törenlerle Kutlandı

Atatürk’ün Aydın’a gelişinin 83. Yıldönümü, 3 Şubat 2014 tarihinde, Hükümet Konağı önüne çelenk konulması ile başlayan törenlerle kutlandı...

Atatürk’ün Aydın’a gelişinin 83. Yıldönümü, 3 Şubat 2014 tarihinde, Hükümet Konağı önüne çelenk konulması ile başlayan törenlerle kutlandı.

Törene; Aydın Valisi Erol Ayyıldız, Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Garnizon Komutanı Tuğgenaral Salih Karataş, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Celal Ertürk, Efeler Kaymakamı İzzettin Sevgili, İl Müdürleri, Efeler Belediye Başkan Adayları Yalçın Pekgüzel ve Mesut Özakcan, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Aydın Gar’ında devam eden törenlerde ise Atatürk’ün Aydın’a gelişi temsili bir tren ile canlandırıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan ve Atatürk’ün Aydın’ı ziyaretleri hakkında bilgiler paylaşan Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayten Can Tunalı, “Atatürk hayatı boyunca 52 il merkezine ve birçok ilçe ve kasabaya gitmiştir. Aydın ili ve ilçelerine de 4 kez gelmiştir. Atatürk’ün treni, 3 Şubat saat 15.00’te Aydın’a geldiğinde havanın yağmurlu olmasına rağmen binlerce kişi kendisini istasyonda karşılamıştır.” dedi.

Tunalı: “Atatürk Çağdaş ve Aydınlanmacı Düşüncesini Ortaya Koymuştur.”

Tunalı, Atatürk’ün 1931 yılında Aydın’a yaptığı ziyarette uzun süre kalmamış olmasına rağmen bölgede yaptığı konuşmaların kendisinin çağdaş ve aydınlanmacı düşüncesini ortaya koyduğunu belirtti.

Tunalı, Atatürk’ün gerçekleştirdiği ziyaretlerin bölge halkının nabzını tutmak, gidilecek yerlerin ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek ve yapılmakta olan yatırımların son durumunu görmek, halkın sosyal, kültürel ve ekonomik durumları hakkında sağlıklı bilgiler almak açısında oldukça fazla önem arz ettiğini ifade etti.

Aydınlıların Desteği, Vatan ve Millete Olan Sadakatlerinin Göstergesidir

Temsili trenin gara gelişinin ve halk oyunu gösterilerinin ardından konuşan Vali Ayyıldız, “Atatürk Anadolu’daki değişimleri, gelişimleri ve yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için alınması gereken önlemleri yerinde görmek ve incelemek amacı ile birçok il ve ilçeye ziyarette bulunmuştur. Onun ziyaret ettiği şehirlerden biri de Aydın ilimizdir. Atatürk’ün Aydın ve ilçelerine gerçekleştirdiği seyahatler sırasında yaptığı konuşmalar, istek ve temennileri, çağdaş Türkiye yaratma hedefinin önemli adımlarıdır. Aydınlıların Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına  gösterdiği sevgi ve milli mücadeleye verdiği destek, onların vatan ve milletine sadakatinin ve bağımsız yaşama arzusunun bir göstergesidir.” şeklinde konuştu.

Tören Vali Ayyıldız'ın çeşitli branşlarda başarı kazanan öğrencilere ödüllerini vermesi ve Atatürk’ün Aydın’a gelişine ait Fotoğraf ve Kitap Sergisi’nin açılması ile son buldu. 

 

 


4.2.2014