ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Söke MYO Şampiyonluklarına Bir Yenisini Daha Ekledi

Bu yıl altıncısı düzenlenen Antalya Altın Kep Aşçılık Yarışması “Üniversiteler Yarışıyor” kategorisinde 39 üniversite ekibi ile yarışan Üniversitemiz Söke Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı...

Bu yıl altıncısı düzenlenen Antalya Altın Kep Aşçılık Yarışması “Üniversiteler Yarışıyor” kategorisinde 39 üniversite ekibi ile yarışan Üniversitemiz Söke Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı ekibi, en yüksek puanı alarak Türkiye Üniversiteler Şampiyonu oldu.

2013 yılının son yarışması olan 2. Ulusal Afyon Aşçılık Yarışması’nda da Türkiye Şampiyonu olan ekip, Üniversitemizin ve Aydın'ımızın adını 2 yıldır tüm Türkiye'ye duyurmaya devam ediyor.

 Öğr. Gör. Şef Emrah Köksal Sezgin ve Öğr. Gör. Şef Ozan Güngör gözetiminde yarışmalara hazırlanan ekibimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Tabak içeriği; Ördek yağında pişirilmiş glaze edilmiş Ördek Göğsü, Kıymalı Dumpling ve Özel Sosu, Palmiye Kalbi ile tatlandırılmış Patates Püresi, Wasabi kaplı çıtır nohut parçaları, Hoisin Soslu Spiral Havuç ve Soya Köpüğü.


28.1.2014