ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Aydın İl Yenilik Platformu Yürütme Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

TÜBİTAK Bilimsel ve Teknoloji Ağları ve Platformları Kurma Girişimi Projeleri (İŞBAP) Destekleme Programı kapsamında desteklenen...

TÜBİTAK Bilimsel ve Teknoloji Ağları ve Platformları Kurma Girişimi Projeleri (İŞBAP) Destekleme Programı kapsamında desteklenen, Aydın İl Yenilik Platformu Yürütme Kurulu Toplantısı 22 Ocak 2014 tarihinde Valilik Makamında yapıldı.
Yürütme Kurulu Başkanlığının Aydın Valiliği, Eş Başkanlığı ve Yürütücülüğünün Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından sürdürüldüğü PlatformunYürütme Kurulu Toplantısına, Valimiz Erol Ayyıldız, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yard. Ergün Evran, Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yard. Salih Fahlioğulları, GEKA Temsilcileri Uzm. Armağan Aydın ve Uzm. Barış Kıyak, KOSGEB Aydın Hizmetleri Müdürü Turgut Gözen, Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Bahri Erdel, Aydın Ticaret Borsası Genel Sekreteri Çimen Mutlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili Ahmet Tokmaklı, Platform Yürütücüsü Prof. Dr. E.Didem Evci Kiraz, Görünürlük ve Yaygınlaştırma Paket Lideri Gülay Gündeay katıldı.
Aydın’ın Önceliklerini Belirleyen, Şehrin Hafızası, Fikirlerin Ürüne Dönüşme Süreçlerini Planlayan Bir Merkez
Valimiz Erol Ayyıldız’ın açış konuşması ile başlayan toplantıda, Platform Yürütücüsü Prof. Dr. E. Didem Evci Kiraz tarafından gündem ve bugüne kadar yapılanlar hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldı. Platformun idari ve mali işleyişi ile ilgili sorun alanları ve geliştirilmesi gerekenler tartışmaya açıldı.
Yürütücü Evci Kiraz Platformla ilgili gelişmeleri “Geldiğimiz noktada çok fazla talep almaya başladık. Aydın İl Yenilik Platformunun amacı; ‘Benim yeni bir fikrim var.’, ‘Ben bir yatırım yapmak istiyorum.’ ‘ Ben bir proje yapmak istiyorum.’ diyenlere yeni bir kapı açabilmek. Platform’un elle tutulur çıktısı Aydın’ınönceliklerini belirleyen, şehrin hafızası, fikirlerin ürüne dönüşme süreçlerini planlayan bir merkezin temellerini atmaktır.” dedi ve Platformun kurulumundan bu yana geçen süreçte istihdam sağlandığını, giderek artan fikir bazında danışmanlık taleplerine cevap verildiğini ve bu hızın hiç kesilmeden devam etmesi için yerel desteklerin önemli olduğunu ifade etti.
Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Merkez projesine yönelik resimleri Yürütme Kurulu üyeleri ile paylaştı ve “En kısa sürede yenilik merkezimizi kurmak istiyoruz. Üniversite olarak her türlü desteğe açığız. Bu projemize destek verecek fon kaynaklarını araştırıyoruz. Biz bu konuya çok önem veriyoruz, Aydın’daki bilgi, veri, fikir vb. her şeyin girdi olduğu ve Aydın’a yararlı bir bilimsel, teknik, mali, strateji-plan-program-proje için kullanılabilecek somut çıktıların elde edildiği bir merkez yapma arzusundayız.” şeklinde konuştu. Kurul üyelerinin konu hakkındaki görüşleri alındı.
Valimiz Erol Ayyıldız, öncelikle Platformun mali sorun alanlarının çözüme ulaştırılması için ilgili taraflarca yapılması gerekenleri belirtti. Ardından, Merkez ile ilgili Aydın olarak ne gerekiyorsa yapılması için ön hazırlıklara başlanmasını istedi.
Toplantı, Platformun önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği faaliyetlerin değerlendirilmesi ile son buldu.


24.1.2014