ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde “Tarımsal Öğretimin 168. Yılı Etkinlikleri” Çerçevesinde Bir Program Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesinin, ortaklaşa düzenlemiş olduğu “Tarımsal Öğretimin 168. Yılı Etkinlikleri” çerçevesinde...

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesinin, ortaklaşa düzenlemiş olduğu “Tarımsal Öğretimin 168. Yılı Etkinlikleri” çerçevesinde10 Ocak 2014 Cuma günü saat 13.45’te Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başlayan program Atatürk  Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda ''Kuşkular ve Umutlar: Ekonomide Yeni Arayışlar ve Kooperatifler'' konulu panel ile devam etti.  
 
Panele Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Faruk Durdu, İncir Araştırma İstasyonu Müdürü Selim Arpacı, Ziraat Mühendisler Odası  (ZMO) Aydın Şubesi Başkanı Mahmut Nedim Barış, Aydın İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sedat GÜNGÖR, Aydın İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halit Kahraman, TEMA Vakfı Aydın Temsilcisi Mehmet Özdemir, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.
 
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi  Dekanı Prof.Dr.Ömer Faruk Durdu konuşmasında ''Acıkmadığımız sürece tarımla ilgili sorunlara yeteri kadar ilgi göstermiyoruz. Eğer 7 milyar insanın yaşadığı dünyada 1 milyar aç insan varsa, dünya geri kalan 6 milyar için güvenilir yer değildir. 1 milyar insanın aç kalması gıda yetersizliğinden dolayı oluşan bir durum değildir. Yoksulluğun paylaşımsızlığın ve tarımsal teknolojinin yeterince uygulanmamasından kaynaklanan bir durumdur. Ayrıca Ziraat Fakültemiz, öğrenci uygulama alanlarının zenginliği, laboratuvar imkanlarının fazlalığı ve iyi eğitimli öğretim üyesi kadrosu ile Türkiye’de ilk sıralarda gelmektedir. Bu durum Öğrenci Yerleştirme Sınavlarında, öğrenci tercihlerine de yansımaktadır. Fakültemiz, Türkiye’de Ziraat Fakülteleri arasında, öğrenci kontenjanları açısından, tercih sıralamasında Atatürk, Çukurova ve Ege Üniversiteleri Ziraat Fakültelerinden sonra, dördüncü sırada gelmektedir.''dedi.
 
Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış konuşmasında, “AB sürecinde bulunan ülkemizde tarım sorunları mevcut durum değerlendirmesi yapılarak, Türkiye tarımının AB tarımına karşı güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatlar ve tehditler olarak  bir dizi halinde ele alınması ve belli bir süreç içinde, kırsal kesime, daha doğrusu tarımsal alanda yaşayanlara ve tarımla beslenenlere, daha iyi koşullar yaratılmasına dikkat edilerek çözülmesi gerekir.'' şeklinde konuştu.
 
Panelde, Fakültemiz 3. sınıf öğrencilerinden Neslihan Yıldız kısa bir konuşma yaptı.
 

Panel emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayhan Çıkın tarafından ''Kuşkular ve Umutlar: Ekonomide Yeni Arayışlar ve Kooperatifler'' adlı konferansın verilmesinin ardından düzenlenen kokteyl ile sona erdi.


16.1.2014