ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Girişimcilik ve İnovasyon Alanında Rol Model Panelistler Gençlere Işık Tuttu

Aydın Genç Girişimciler Kurulu önderliğinde Uluslararası Girişimcilik Merkezi, TOBB, Aydın Kent Konseyi Gençlik Merkezi, Aydın Ticaret Odası, Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Borsası ve Üniversitemiz işbirliği...

Aydın Genç Girişimciler Kurulu önderliğinde Uluslararası Girişimcilik Merkezi, TOBB, Aydın Kent Konseyi Gençlik Merkezi, Aydın Ticaret Odası, Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Borsası ve Üniversitemiz işbirliği ile “Aydın Girişimcilik Kariyer ve İnovasyon Zirvesi”, 24 Aralık 2013 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Aydın'da girişimcilik ve inovasyon bilincinin oluşması ve yaygınlaşması açısından büyük önem taşıyan “Girişimcilik Kariyer ve İnovasyon Zirvesi”ne; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Şefika Çoban, Aydın Ticaret Odası Meclis Başkanı Sefa Yüksel, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Aydın Ticaret Borsası Başkan Vekili Fevzi Çondur, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Aydın Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Anıl Kösehancı, Aydın Genç Girişimcilik Kurumu Başkanı Ömer Özkaya’nın yanı sıra çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Türkiye’de ve Dünya’da rol model olmuş, kendi alanlarındaki en başarılı isimler olan; Koton Mağazalar Ceo’su Gülden Yılmaz, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi, Sivil Toplum Uzmanı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği Onursal Başkanı Sezai Hazır, Microsoft Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Kamu Politikaları ve Planlama Direktörü Erdem Erkul, Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’nın Danışmanı B. Berrak Kutsoy, İddia’nın Yaratıcısı, Brighweil Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas,  Twigy Terlikleri, Terteks Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel Aydın, katılımcılar açısından büyük önem taşıyan sunumlar gerçekleştirdiler.

Gençler Aydınlık Geleceğin Teminatıdır

Büyükşehir yapılanması öncesinde gerçekleşen bu etkinliğin kentimize değer katacağını vurgulayan Gençlik Meclisi Başkanı Anıl Kösehancı; “Biz gençler, Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık geleceğinin teminatıyız. Girişimcilik ve kariyer diyoruz;  girişimcilik ve kariyer aslında inovasyonla beraber dünyada son dönemlerde öne çıkmış kavramlardır. Birçoğumuz bu kavramlara yabancı olmuş ancak değerli panelistlerimiz bu işin uzmanları. Onları dinlemek bizler için çok faydalı olacaktır.” dedi.

Girişimcilik Konusunda Yaratıcı Fikirleriniz Varsa Gelin Bizle Paylaşın

Ülkenin gelişmesinde süreklilik arz edecek en önemli paydanın girişimcilik olduğunu belirten Aydın Genç Girişimcilik Kurumu Başkanı Ömer Özkaya, “Ülkenin ekonomik yönden büyümesinde TOBB büyük rol oynamaktadır. TOBB’un girişimcilik konusunda da vermiş olduğu destekler göz ardı edilemez. Eğer girişimcilik konusunda yaratıcı fikirleriniz varsa gelin bizle paylaşın ve o fikirleri projelere dökelim. Proje konusuyla ilgili ortaklık ve işbirliği yapalım. Müteşebbis iş adamlarını, sanayicimizi, çiftçimiz ile birleştirelim ve aydınlık Türkiyemizde daha güzel projeler üretebilmek adına birliktelik çağrısında bulunuyorum. Kapımız herkese açık!” şeklinde konuştu.

Ülkemiz Ekonomisinin Gelişmesinde Süreklilik Arz Edecek En Önemli Kaynak: Genç Girişimciliktir

Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin; Aydın Genç Girişimciler Kurulu’nun ilimizdeki 9 oda ve borsanın genç girişimcilerinin katılımları ile faaliyetlerine büyük bir özveriyle başladıklarını ve önemli projelere imza attıklarını bu etkinliğinde bunun ispatı olduğunu dile getirdi.

Şahin; zirveye katılan genç girişimci ve öğrencilere panelistleri büyük bir dikkatle dinlemeleri ve mesajları almaları öğüdünde bulunarak “Değerli gençler içinizdeki girişimciliği çıkarın, her ne konuda olursa olsun aklınızdaki projeleri arkadaşlarınızla, kurullarla, odalarla paylaşın birlikte projelendirelim. Güç birliği oluşturalım, yatırım ortaklıkları kuralım.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Aydın Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çondur; “Bu zirvede birbirinden değerli konuşmacılarımız,  bizlere girişimcilik ve girişimciliğin olmazsa olmazı inovasyon konusunda bilgi ve birikimlerini aktaracaklar.” diyerek organizasyonun gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkürlerini iletti.

Girişimcilik Ve İnovasyon Zirvesi Kentimizde Önemli Bir Sinerji Oluşturacaktır

Aydın Girişimcilik Kariyer ve İnovasyon Zirvesi’nin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, “TOBB’ye bağlı Aydın Genç Girişimcilik Kurumu’nun önderliğinde odalar ve borsalar ile birlikte ADÜ’nün katkılarıyla düzenlenen bu girişimcilik ve inovasyon zirvesi kentimizde önemli bir sinerji oluşturacaktır. Hep birlikte daha güzel ve daha verimli bir şekilde girişimcilik zirvesinden faydalanmayı umuyorum. Zirvenin düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Biz 42 Bin Kişilik Kocaman Bir Aileyiz

Üniversitemizin 2018 yılı kampüs planlamasını sinevizyon gösterisi eşliğinde anlatan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; “Şu an mevcut kampüsümüzün yüzde 70’i tamamlanmış durumda ve 2018’de her şeyiyle tamamlanmış bir kampüs oluşturmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 60 milyon TL para harcandı. Ancak bu kampüse bilimiyle zenginleşmiş kişiler gerekiyor. O kişiler de öğrencilerimiz olacak. 39 bin öğrencimizle bir aile olmuş durumdayız. 3 bin de idari ve akademik personelimiz var. Biz 42 bin kişilik kocaman bir aileyiz. Aldığınız eğitimle birlikte dünyanın neresinde olursanız olun, rızkınızın peşine düşeceksiniz ve karşılığını göreceksiniz. Biz Türkler olarak her zaman başarıyı hedefleyen bir milletiz ve girişimcilik ve inovasyon konusunda da dünyanın neresine giderseniz gidin değişik başarılara imza atacaksınız.” şeklinde konuştu.

Aydın açısından da büyük önem taşıyan, karşılıklı tecrübe aktarımı, kariyer ve fırsat olanaklarının değerlendirildiği zirvede panelistlerin sunumları, yoğun ilgiyle dinlenirken, etkinlik izleyici sorularıyla sona erdi.

 


26.12.2013