ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 79. Yılı Kutlaması

Bugün 5 Aralık 1934’te başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere TBMM tarafından Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 79.yılı...

Bugün 5 Aralık 1934’te başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere TBMM tarafından Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 79.yılı.

Biz kadınlar erkeklerle eşit haklara sahip yurttaşlarız. Bu nedenle de karar verme makamlarında olan erkeklerin demokrasi ve eşitlik adına kadınların seçme ve seçilme özgürlüğüne engel olmamalarını istiyoruz.

 Türkiye Dünya Ekonomik Forumu’nun(DEF) “Dünya Cinsiyet Ayrımı” raporunda, 135 ülke arasında 124. Sırada. Kadınlar hala işgücüne katılamıyor ve dört kadından üçü evde oturuyor. Erkeklerle eşit eğitim hakkına sahip olamıyor. Devlet kızların çocuk yaşta evlendirilmelerinin önüne geçemiyor. Tecavüzcüler serbest bırakılıyor, adeta ödüllendiriliyor. Kocaları, babaları kardeşleri, sevgilileri tarafından öldürülen kadın sayısı her geçen gün artıyor. Yüce meclisin çatısı altında bazı erkek milletvekilleri kadınlara hakaret ediyor, sindirmeye çalışıyor. Kadınlar mecliste yüzde 14,2 gibi bir oranda temsil ediliyor. 81 ilde sadece iki belediye başkanı kadın

Biz kadınlar bir 5 Aralıkta daha her alanda olduğu gibi TBMM’de ve Yerel yönetimlerde eşit temsil hakkı ve karar verenlerden olmak istiyoruz. Kadınların sorunlarından söz edilmediği Parlamentoda ve her alanda eşit temsil edildiği Türkiye Cumhuriyet’inde yaşaması dileğiyle Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 79. Yılı kutlu olsun.

Yrd. Doç. Dr. AYTEN CAN TUNALI

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ

KADIN SORUNLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ MÜDÜRÜ

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ MÜDÜR VEKİLİ


5.12.2013