ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Jeotermal Platformu Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, Platformun Gelişim Süreci Konuşuldu

Aydın Jeotermal Platformu’nun (JEP) Yönetim Kurulu Toplantısı, 28 Kasım 2013 Perşembe günü Üniversitemiz Rektörlük Senato Odası’nda düzenlendi...

Aydın Jeotermal Platformu’nun (JEP) Yönetim Kurulu Toplantısı, 28 Kasım 2013 Perşembe günü Üniversitemiz Rektörlük Senato Odası’nda düzenlendi.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Çengel’in başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Valimiz Erol Ayyıldız, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Aydın Belediye Başkan Yardımcısı Sumran Ünal, Jeotermal Enerji ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yunus Çerçi, MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, Gürmat A.Ş. adına Ergün İşler, AYSO Temsilcisi Mehmet Yunus Şahin, Aydın İl Özel İdaresi adına Ali Gürbüz Tekin,  Meslek Odaları Temsilcisi Metin Albeyoğlu, Maren A.Ş. adına Mehmet Şişman, GEKA Temsilcisi Armağan Aydın katıldı.

Bilgiye Dayalı Bir Sistem İçin Gerekli Çalışmalar Yapılmalı

Toplantının açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Yunus Çengel, Aydın’ın yer altı havzasının belirlenmesi gerektiğini, yeterli bilgiye dayalı bir sistemin olmadığını belirterek,  bunlar hakkında konuşulması ve gerekli çalışmanın yapılması gerektiğini vurguladı.

Çengel ayrıca toplantıda, “Bu platform hayata nasıl geçecek ?”, “Aydın Bölgesi’nin, jeotermalden en büyük verimi alması için neler yapmak lazım ?” sorularının cevaplarını arayacaklarını dile getirdi.

Valimiz Erol Ayyıldız konuşmasında,  jeotermalden; enerjide, ısıtmada, soğutmada,  maksimum derecede yararlanılması gerektiğinin vurgulayarak, “Alanındaki paydaşların bir araya gelerek böyle bir platform oluşmasının pratik yararları var. Karşılaşılan problemlerinin çözüm yollarının kolaylaşacağını düşünüyorum. Yönetmelikler çok iyi düzenlenmiş değil, problemler bundan kaynaklanıyor. Bu alanlarda söz sahibi ilgili kamu ya da kuruluşların dayanakları mevzuattır. Problemlerin çözülebilmesi için mevzuat olması gerekiyor. Bu platformun kurulmasının ana güzelliklerinden biri; yönetmelikler oluşturulurken örnek mevzuat çalışması yapılabilir. Sektörün önde gelen isimleri böyle bir çalışma yaparsa çok güzel olur.” şeklinde konuştu.

En Az Zarar, Maksimum Yarar Kazanılacak Bir Yapı Oluşması Açısından Önemli

Valimiz Erol Ayyıldız,  bu alandaki birçok paydaşın, platformda buluşmasıyla diyalog kapısının açılacağını bunun da insanların birbirini anlamasını sağlayarak, sorunların çözümünü kolaylaştıracağını belirtti.

Oldukça Kaliteli Bir Mühendislik Yapılanması Devam Ediyor 

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, “Bu platformun yapılanması, fonlanması, uzun vadede bölgede oluşabilecek her türlü sorunun çözülmesi yönünde, Üniversitenin uygun bir ortam olacağını düşünüyoruz.” diyerek, bu konunun başında Yunus Çengel’in mevcudiyetinin, sektörün tamamı için büyük bir kolaylık getireceğini,  Üniversitemizin Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünün özellikle enerji sahasına yoğunlaşacağını vurguladı.

Aydın’ın jeotermal geleceği ve jeotermal sektörü için son derece önemli olan bu toplantıda,  katılımcılar fikir alışverişinde bulunarak,  Platformun resmileşmesi, komisyonun kurulması, gelişim aşamasında yapılacakları ele aldılar.

Çeşitli önerilerle, geleceğe yönelik planlamaların yapıldığı toplantı, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 


29.11.2013