ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Genç Mucitler Ödüllerine Kavuştu

TÜBİTAK Bilimsel ve Teknoloji Ağları ve Platformları Kurma Girişimi Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen, Yürütme Kurulu Başkanlığının Aydın Valiliği, eş başkanlığı ve yürütücülüğünün Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından...

TÜBİTAK Bilimsel ve Teknoloji Ağları ve Platformları Kurma Girişimi Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen,  Yürütme Kurulu Başkanlığının Aydın Valiliği, eş başkanlığı ve yürütücülüğünün Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından sürdürüldüğü, Aydın İl Yenilik Platformu’nun  düzenlediği, “Yenilikler ve Projeler Şenliği” Ödül Töreni ve Sergi Açılışı  21 Kasım 2013 tarihinde Forum Aydın AVM’de gerçekleşti.

Etkinliğe; Vali V. Muhsin Çatmadım, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Sümran Ünal, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Çetin, sektör temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Merkez ve İlçe Ortaokulları’nın 5-6-7 ve 8. sınıfı öğrencilerinin projeleri ile başvurduğu yarışmanın ödül töreni, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri;  Burcu Ulutaş, Meltem Ak ve Mustafa Erarslan’ın sahne aldığı müzik dinletisiyle başladı.

Herkesin Bir Dahi Olduğuna İnan ve İçindeki Mucidi Çıkart

Dinletinin ardından, Aydın İl Yenilik Platformu Eğitim ve Farkındalık İş Paketi Lideri Prof. Dr. Ali Doğan Bozdağ yaptığı açılış konuşmasında, Yenilikler ve Projeler Şenliği’nde, “Bu bir buluş mu ?” sorusuna yanıt aradıklarını, katılımcıların doldurmalarını istedikleri formun aslında bir buluş başvuru formu olduğunu, şu sözleriyle ifade etti: “ Bir buluş için 3 soru sorulur ; “Yeni mi? Üretilebilir mi? Şu anda ihtiyacı karşılayan ürüne göre daha mı iyi ?” Bu üç koşulu bir soru içinde eritirsek eğer, “Üretildiğinde hayatı kolaylaştıracak yeni bir şey mi?” bu sorunun yanıtı evet ise, buluş özelliği taşıyor diyebiliriz. Dolayısıyla bize gelen projelerde bu sorunun yanıtını aradık.”

1.  Amaç Başvuru, 2. Amaç Üretim

Değerlendirmede Türk Patent Enstitüsünün, patent tarama ve diğer tarama motorlarını kullandıklarını belirten Bozdağ, 1. amaçlarının patent başvurusu yapmak, 2. amaçlarınınsa bu projelerinin üretilmesi olduğunu vurgulayarak, “Üretimin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu bir eşiktir bu eşiği aşarsak önce yürümeye sonra koşmaya başlayacağız. Bu koşu ülkemiz içinde örnek olacaktır.” dedi.

ADÜ, İlk ve En Çok Patent Sahibi Devlet Üniversitesi

Bozdağ, sergideki buluşlardan 3 tanesinin Üniversitemize bağışlandığının,  bu sayede Adnan Menderes Üniversitesi’nin,  tüm devlet üniversiteleri içinde ilk patent alan ve en çok patent sahibi olan üniversite unvanını kazandığının da altını çizdi.

Açılış konuşmasının ardından gerçekleşen ödül töreninde, Hatırlatıcı Günlük projesiyle 6. olan Yaykın Ortaokulu öğrencisi Hatice Denek’e Forum Aydın Pazarlama Müdürü Ceyda Durak; Alçılı Kol Giysisi projesiyle 5. olan 50. Yıl Ortaokulu’ndan  Sultan Muslu’ya Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Çetin; Otobüs Koltuğu Çocuk Platformu projesiyle 4. Olan Geyre Ortaokulu’ndan Ergüvan Yaka’ya Belediye Başkan Yardımcımız Sümran Ünal; Dökmez projesiyle 2. Olan 50. Yıl Ortaokulu’ndan Rojda Batmaz’a Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; Spreyli Tahta Silgisi Projesiyle 3., Uçmayan Masa Örtüsü projesiyle 1. Olan İlayda Uğuz’a Vali V. Muhsin Çatmadım ödüllerini verdi.

Sergi açılışının yapılmasıyla, değerlendirilmeye layık bulunan öğrencilerin projeleri ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Doğan Bozdağ’ın kişisel sergisi gezildi. Öğrencilerin ziyaretçilere projelerini tanıtmasıyla program son buldu.

Yenilikler ve Projeler Şenliği Ödül Töreni'ni İzlemek İçin Tıklayınız

 


22.11.2013