ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Doktora Öğrencimizden Veteriner Bilimleri Alanında Sevindiren Başarı

Pakistan Genç Bilim İnsanları Ulusal Akademisi (NAYS) bu yıl Üniversitemiz, Veteriner Fakültesi, Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Veteriner Hekim Ejaz Ahmad’ı Veteriner Bilimleri alanında...

Pakistan Genç Bilim İnsanları Ulusal Akademisi (NAYS) bu yıl Üniversitemiz, Veteriner Fakültesi, Dölerme ve Suni Tohumlama Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Veteriner Hekim Ejaz Ahmad’ı Veteriner Bilimleri alanında en iyi genç araştirmaci ödüllerinden birine layık bularak  ikincilik ödülü vermiştir.
NAYS Pakistan hükümetince kurulmuş resmi bir organizasyon olup genç bilim insanlarına yeni olanaklar sunmanın yanısıra araştırma ve araştırma kültürünün geliştirilmesini amaç edinmiştir. (www.nays.com.pk). NAYS her yıl araştırma kalitesi, yeni keşif ve pozitif katkı esasına göre çeşitli bilim alanlarında “En İyi Genç Araştırıcı” ödülleri dağıtmaktadır.
Veteriner Hekim Ejaz Ahmad önceki yıllarda Sahiwal ırkı boğalarda reprodüktif standartlar ve seçim kriterleri üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Bu çalışmaları ile Pakistan’da hayvancılık sektörü için ekonomik öneme sahip Sahiwal boğalarında puberta yaşının düşürülmesine olanak sağlayacak bilgiler ortaya koymuştur. Ejaz Ahmad Pakistan’da manda sürülerinin verimlilik oranlarının arttırılmasına yönelik olarak çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Türkiye’de TUBİTAK bursu ile doktora eğitimini sürdüren Ejaz Ahmad ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlar yapmıştır. Bu önemli katkılarından dolayı Pakistan Peşaver Tarım Üniversitesi ile birlikte NASY tarafından yukarıda belirtilen ödüle layık görülmüştür. Ayrıca, Ejaz Ahmad 2012 yılında Vencouver Kanada’da düzenlenen ICAR konferansına katılmış ve burada üniversitemizi temsil etmiştir.Ejaz Ahmad’ı tebrik eder, bilimsel başarılarının devamını dileriz.


22.11.2013