ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi, İlimizde Düzenlenen 2.Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’na Katıldı

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi 21-24 Kasım 2013 tarihleri arasında Aydın Astim OSB (Eski Tütün Depoları)'de gerçekleştirilen 2.Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nda stant açarak katılım sağladı...

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi 21-24 Kasım 2013 tarihleri arasında Aydın Astim OSB (Eski Tütün Depoları)'de gerçekleştirilen 2.Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nda stant açarak katılım sağladı.

Ülkemiz genelinde oluşturan tarımsal katma değerin geliştirilmesinde ve nitelikli insan kaynaklarının oluşturulmasında, Ziraat Fakültelerinin önemli bir katkısı olmakla birlikte, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi sahip olduğu alt yapı zenginliği, yüksek kalitedeki eğitim seviyesi ve araştırma olanakları ile söz konusu gelişmeye önemli bir katkı sağlamaktadır. Fuarlar da, oluşturan Ar-Ge bilgilerinin, ilgili kesimlere en hızlı ve güvenilir olarak ulaştırılmasında, en önemli araçlardan biri olarak görev yapmaktadır.

2012 yılı verilerine göre, Türkiye tarafından oluşturan tarımsal GSYH (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) 62,5 milyar dolara ulaşmıştır. İlimizde de, tarım sektöründe olduğu gibi, genel olarak da önemli bir gelişme ivmesinin sürmekte olduğu belirtilebilir. 2012 yılında, Aydın iline bağlı firmalar tarafından 711 milyon dolar ihracat yapılmıştır. 2012 yılı bitkisel üretim değeri bakımından Aydın 2.005 milyon TL ile ülkemiz genelinde ondördüncü sırada yer alırken, yine aynı yıl verilerine göre canlı hayvanlar değeri bakımından Aydın, 1.242 milyon TL değeri ile onbeşinci sırada gelmektedir.

Ziraat Fakültesi Öğretim Üyemizin Başarısı

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi, Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Yamaner, 7-9 Kasım 2013 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilen 8. Gıda Mühendisliği Kongresi Poster Yarışması’nda "Kuru İncir Mikrobiyal Popülasyonunun Kontrolünde Elektro Aktive Suyun (EAS) Etkisi"  başlıklı bildirisiyle kongrede sunulan toplam 192 poster arasından birincilik ödülüne layık görüldü.

Öğretim Üyemizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.


22.11.2013