ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 3. Prematüre Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

Yeni Doğan Yoğun Bakın Ünitesi çalışanları, 3. Geleneksel Prematüre Günü etkinliğini 20 Kasım 2013 tarihinde Uygulama ve Araştırma Hastanemiz Yemekhanesi’nde gerçekleştirdiler...

Yeni Doğan Yoğun Bakın Ünitesi çalışanları, 3. Geleneksel Prematüre Günü etkinliğini 20 Kasım 2013 tarihinde Uygulama ve Araştırma Hastanemiz Yemekhanesi’nde gerçekleştirdiler.

Sağlıklı bir yaşamın temeli sağlıklı bir gebelik ve zamanında sağlıklı bir doğumda atılır. Ancak bazı bebekler zamanında önce doğarlar. İşte 37 haftalık gebelik süresi tamamlanmadan önce doğan bebeklere prematüre bebekler denir.

2008 Avrupa Perinatal Sağlık Raporu’na göre, Avrupa Birliği’nde erken doğumun görülme sıkığı %5,5 (irlanda) ile %11,4 (Avusturya) arasında değişmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2012’de yayınlanan ve 184 ülkenin yeraldığı “Erken Doğum Hakkında Küresel Eylem Raporu”nda, Dünya’da prematüre doğum oranlarının %5-18 arasında değişmekte  olduğu bildirilmiştir

Ülkemizde ise 2010 yılı canlı doğum sayısı 1.298.300 olduğu, prematüre doğum oranının ise %11.97 olduğu Sağlık Bakanlığı verilerinde belirtilmektedir.

Dünyada ve ülkemizde, son yıllarda prematüre bakımında ciddi gelişmeler sağlanmış olmasına rağmen, prematüre doğum oranlarının azaltılması konusunda belirgin bir ilerleme kaydedilememiştir. Buna karşılık, son yıllarda pek çok ülkede prematüre doğum oranlarının yükselişte olduğu, 1995 yılından günümüze, prematüre doğum oranlarında 2 kata yakın artış olduğu bildirilmektedir.

Erken doğan çocuklar ve aileleri çoğu zaman, tıbbı, psikolojik, duygusal ve mali zorluklarla başa çıkmak zorunda kalmaktadırlar. Ayrıca bu çocukların, doğumdan sonraki, erken dönemdeki sağlık sorunlarının çözümü için ileri teknoloji ile beraber ileri beceri ve eğitime sahip sağlık çalışanına ihtiyaç duyulur. Ülkemizde erken doğan bebeklerin izlendiği yoğun bakım üniteleri henüz yeterli olmadığından erken doğan bu bebekler her zaman şanslı olamamaktadır.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi şu anda 25 Yoğun Bakım Küvözü, 16 solunum cihazı ve yoğun bakım için gereken tüm ekipmanları ile en üst düzeyde yoğun bakım ünitesidir. Çok yakında ünitemizin alt yapı çalışmaları bittiği zaman 35 yenidoğan yoğun bakım yatağı ile bölgemiz hasta yenidoğan bebeklere ve premature doğan bebeklere hizmet vermeye başlayacaktır.

Prof. Dr. Münevver Kaynak Türkmen

Adnan Menderes Üniversitesi

Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları BD

Neonatoloji BD

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi


22.11.2013