ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Botanik Bahçesine İlk Ağaçlar Dikildi

Üniversitemiz Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin yapımı için Rektörlük Makamınca tahsis edilen Fen Edebiyat Fakültesinin kuzeyinde yer alan botanik bahçemiz...

Üniversitemiz Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin yapımı için Rektörlük Makamınca tahsis edilen Fen Edebiyat Fakültesinin kuzeyinde yer alan  botanik bahçemiz ilk bitkilerine kavuştu.

Ağaçlara İlk Topraklar Üniversitemiz ve Merkezimizin Yöneticilerinin Ellerinden Verildi

Peyzaj Planı Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Çiğdem Kılıçaslan ve Doç. Dr. Zöhre Polat tarafından yapılan, Üniversitemiz Botanik Bahçesi’nin ilk bitkileri Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Çetin, Merkez Müdürü ve FEF Dekanı Prof. Dr. Adnan Erdağ, Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mesut Kırmacı, Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Bengi Erdağ, Peyzaj Mimarı Elvan Ağırbaş’ın katılımıyla bahçemizin PALMETUM (Palmiye Bahçesi) kısmına dikildi.

Botanik bahçemizin palmetum kısmı Dünyanın farklı bölgelerinde yayılış gösteren 19 palmiye türüne ait 34 ağaç içermekte. Yaklaşık 1880 m2 alanda oluşacak palmiye bahçemizdeki türler arasında Cüce Akdeniz Palmiyesi ( Chamaerops humilis), Senegal palmiyesi (Phoenix reclinata), Hurma (P. dactylifera), Datça hurması (P. theophrastii ), cüce palmiye (P. roebelenii) ve Sabal, Brahea, Livistona, Acaelorrhaphe , Bismarckia, Trachycarpus, Syagrus vb. cinslerine ait türler bulunmakta ve bütün kıtalara ait en az bir örnekle palmiyelerin temsili sağlanmaktadır.

Bir süredir devam eden yaklaşık 2 hektarlık alandaki, botanik bahçesi ve ilişkili tesislerin yapımı çalışmalarında,  Alanın temizlenmesi, bahçe yürüyüş yollarının yapımı, daha nitelikli toprakla desteklenmesi, bahçe alanının çevrilmesi ve ana su hatlarının çekilmesi işlemleri tamamlandı.

Üniversitemiz Botanik bahçesi bütünüyle tamamlandığında tropikal bitkiler serası, Dünya flora ve vejetasyonunun temsil edildiği 8 kısım, Akdeniz bitkileri, sistematik parseller, geofit (soğanlı bitkiler) bahçesi, Tıbbi ve Aromatik bitkiler, Türkiye’nin nadir ve endemik bitkileri, Görme Engelli yurttaşlarımız önceliğinde koku bahçesi, sucul bitkiler, egzotik bitkiler, kaya bahçeleri, gimnosperm (açık tohumlular),  Anadolu orman türleri (arboretum), süs bahçesi ve idari bina ( eğitim, araştırma ve bitki örneklerini tohum veya herbaryum halinde koruma ünitelerine sahip) kısımlarından oluşacak ve binlerce bitki türünün kamu ve öğrencilerimizin ilgisine açık hale gelmesini sağlayacak.

Ülkemizin nadir doğal türlerinin korunması, kullanımının geliştirilmesi, kamunun bilinçlendirilmesi ve bitki bilimlerinin ilgili alanlarında araştırma, geliştirme faaliyetleri için bir zemin oluşturma görevlerini ülkemizin diğer botanik bahçeleri ile birlikte yerine getirecek olup ayrıca uluslararası görevleri de üstlenecek bu alanda uygun işbirliği anlaşmalarını ve projeleri hayata geçirecektir.

 


21.11.2013