ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Öğretim Elemanımız Dünyanın En Prestijli Yayınevlerinde Ülkemizi Temsil Ediyor

Üniversitemiz Matematik Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Enes Yılmaz’ın çalışmaları sonunda hazırladığı "Neural networks with Discontinuous/Impact Activations" isimli kitabı dünyanın en büyük bilimsel yayınevlerinden...

Üniversitemiz Matematik Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Enes Yılmaz’ın çalışmaları sonunda hazırladığı "Neural networks with Discontinuous/Impact Activations" isimli kitabı dünyanın en büyük bilimsel yayınevlerinden birisi olan Springer tarafından basıldı. Bu çalışma ile Dr. Yılmaz,  beynin öğrenme işlevini nasıl gerçekleştiğine dair farklı bir bakış açısı getiriyor.

İnsan beyninin en önemli özelliği olan öğrenme yolu ile yeni bilgiler keşfetmeyi ve eski bilgilerini kullanarak yeni bilgiler türetebilmeyi bilgisayarlara uyarlamak çok uzun bir süredir dünyanın dört tarafından araştırmacıların hayali. Beynin hem yapısının hem de işleyişinin tam olarak bilinememesi de araştırmaları zorlaştırıyor. Matematik uygulamaları bu noktada devreye girerek beynin işleyişini anlamak için yapay sinir ağları modelleri öneriyor.

Bu modellerle yapılan çalışmalar bilgisayarların etkin bir biçimde öğrenebildikleri görülüyor. Özellikle çok sayıda bilginin aynı anda değerlendirilmesini gerektiren olaylarda bu sistemlerin avantajı ortaya çıkıyor. Endüstriden finansa, tıptan askeri sistemlere kadar birçok alanda uygulamaları öngörülüyor. Bu uygulamalarda elde edilen başarılar hem yapay sinir ağlarının önemini arttırmakta, hem de bu sistemlere olan ilgiyi arttırmaktadır.

Dr. Enes Yılmaz kitabıyla yapay sinir ağları modellerinin daha gerçekçi olmasına ve dolayısıyla bu sistemleri kullanan bilgisayar ve uygulamaların hayatımıza bir an önce girmesine katkıda bulunuyor. Bu bilimsel çalışması ile genç bilim insanımız Dr. Yılmaz ülkemizi dünyanın en bilimsel prestijli yayınevlerinde temsil ederek bu aralar pek çok örneğini gördüğümüz uluslararası başarılara bir yenisini eklemiş oluyor, hem de dünya çapında yayın yapma konusunda Türkiye’deki bilim insanlarını cesaretlendiriyor.

Dr. Enes Yılmaz’ı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 


15.11.2013