ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

30 Dakikada 3 Kişinin Hayatını Kurtarabilirsiniz

Üniversitemiz Atça Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen “Güvenli Kan Temini” konulu konferans 31 Ekim 2013 tarihinde gerçekleşti.

Üniversitemiz Atça Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen “Güvenli Kan Temini” konulu konferans 31 Ekim 2013 tarihinde gerçekleşti. Konferansta konuşan Aydın Kan Bağışı Merkezi Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Halit Kılıçgediği, kan bağışının önemine işaret ederek, “Kan bağışında bulunmak için ayıracağınız 30 dakikalık zaman ile 3 kişinin hayatını kurtarabilirsiniz.” dedi.

 “Kan Acil Değil, Sürekli İhtiyaçtır”

Atça Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda Müdür Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Ali Işık, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen toplantıda konuşan Kılıçgediği, Güvenli Kan Temini projesinin 2005 yılında Ege Bölgesi’ndeki 156 hastane kapsamında başlatıldığını söyledi. Ülkemizin kan ihtiyacının yıllık ortalama 2 milyon 200 bin ünite olduğuna işaret eden Kılıçgediği, 50 kg’ın üzerinde olan ve herhangi bir sağlık engeli olmayan erkeklerin yılda 4, bayanların ise 3 kez kan bağışında bulunabileceğini belirtti.  Kılıçgediği, “Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır” diyerek kan bağışının önemini vurguladı.

 


4.11.2013